Kamu yapılarında tesis yönetimi
Facility management in public buildings
  1. Tez No: 607362
  2. Yazar: BAYRAM YURDAKUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANDAN ÇINAR ÇITAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
İnsanlar geçmişten günümüze sırasıyla müstakil az katlı evler, apartmanlar ve yüksek katlı binalarda yaşamlarını sürdürmüşlerdir. Bu durum günümüzde de teknolojik gelişmelere paralel olarak daha büyük ölçeklerde devam etmektedir. Bunun yanı sıra farklı yapı fonksiyonlarında da (otel, hastane, alışveriş merkezi, spor tesisleri, kültür merkezleri vb.) nüfusun artması, talep edilen hizmetlerin çeşitlenmesi ve yapıların kullanım devamlılığını sağlamak için tesis yönetimi bir ihtiyaç haline gelmiştir. Ortaya çıkan durum yönetim anlayışını da değiştirmiş olup birçok hizmet biriminin organize edilerek yürütülebilmesi için profesyonel tesis yönetimi sistemini oluşturmuştur. Sadece temel ihtiyaçlara yönelik (temizlik, güvenlik vb.) hizmetlerin verildiği yönetim anlayışının yeterli olmadığı, kullanıcı beklentilerinin değişmesi ile binaların/tesislerin yönetimi kavramı artık tesisin planlanmasından işletilmesine, bakım yöntemlerinden dış kaynak kullanımına, kullanıcının ihtiyacından konfor koşullarına kadar uzun bir süreci kapsamaktadır. Tesis yönetimi, aynı zamanda ticari bir faaliyet kolu olarak gün geçtikçe büyümekte, her geçen gün daha fazla sayıda tesis yönetimi firmaları kurulmaktadır. Türkiye'deki tesis yönetimi sektörünün geçmişi çok eski olmamakla birlikte son dönemlerde hızlı bir gelişme göstermektedir. Uluslararası firmaların Türkiye'de yaygınlaşması, Türkiye'deki tesis yönetimi sağlayan firmalarının gelişmesine fayda sağlamıştır. Neredeyse tüm yapı türlerinde küçük ya da büyük ölçekli olmak üzere tesis yönetimi ihtiyaç haline gelmiştir. Ancak bu durum kamu yapılarında aynı gelişmeyi gösterememiştir. Kamu yapılarında tesis yönetiminin mevcut idari işler çerçevesinde yürütüldüğü ayrıca yönetim bünyesinde tesis yönetimine yer verilmemektedir. Bu kamu da bütçenin, iş gücünün ve zamanın doğru yönetilmesini zorlaştırmaktadır. Bu çalışma kapsamında kamu yapılarının devamlılığı için tesis yönetimi hizmetlerinin nasıl ve kim tarafından yürütüldüğü ayrıca süreç içerisinde yaşanan sorunların incelenmesi amaçlanmıştır. Bu nedenle nüfus olarak ve verdiği hizmet olarak Türkiye'nin en karmaşık yapı gruplarına sahip İstanbul Büyükşehir Belediyesi binaları özelinde tesis yönetiminin nasıl gerçekleştirildiği ele alınmıştır. Bununla ilgili olarak öncelikle belediyenin yönetim organizasyonunda ki tesis yönetimi ile alakalı müdürlüklerin görevlerinden bahsedilerek uygulamaların nasıl gerçekleştirildiği örnek vakalar üzerinden anlatılmıştır. Tesis yönetimi hizmetleri sağlanırken yaşanan zorluklar ve bu zorluklara karşı alınabilecek önlemlerden bahsedilmiştir. İnsanlar geçmişten günümüze sırasıyla müstakil az katlı evler, apartmanlar ve yüksek katlı binalarda yaşamlarını sürdürmüşlerdir. Bu durum günümüzde de teknolojik gelişmelere paralel olarak daha büyük ölçeklerde devam etmektedir. Bunun yanı sıra farklı yapı fonksiyonlarında da (otel, hastane, alışveriş merkezi, spor tesisleri, kültür merkezleri vb.) nüfusun artması, talep edilen hizmetlerin çeşitlenmesi ve yapıların kullanım devamlılığını sağlamak için tesis yönetimi bir ihtiyaç haline gelmiştir. Ortaya çıkan durum yönetim anlayışını da değiştirmiş olup birçok hizmet biriminin organize edilerek yürütülebilmesi için profesyonel tesis yönetimi sistemini oluşturmuştur. Sadece temel ihtiyaçlara yönelik (temizlik, güvenlik vb.) hizmetlerin verildiği yönetim anlayışının yeterli olmadığı, kullanıcı beklentilerinin değişmesi ile binaların/tesislerin yönetimi kavramı artık tesisin planlanmasından işletilmesine, bakım yöntemlerinden dış kaynak kullanımına, kullanıcının ihtiyacından konfor koşullarına kadar uzun bir süreci kapsamaktadır. Tesis yönetimi, aynı zamanda ticari bir faaliyet kolu olarak gün geçtikçe büyümekte, her geçen gün daha fazla sayıda tesis yönetimi firmaları kurulmaktadır. Türkiye'deki tesis yönetimi sektörünün geçmişi çok eski olmamakla birlikte son dönemlerde hızlı bir gelişme göstermektedir. Uluslararası firmaların Türkiye'de yaygınlaşması, Türkiye'deki tesis yönetimi sağlayan firmalarının gelişmesine fayda sağlamıştır. Neredeyse tüm yapı türlerinde küçük ya da büyük ölçekli olmak üzere tesis yönetimi ihtiyaç haline gelmiştir. Ancak bu durum kamu yapılarında aynı gelişmeyi gösterememiştir. Kamu yapılarında tesis yönetiminin mevcut idari işler çerçevesinde yürütüldüğü ayrıca yönetim bünyesinde tesis yönetimine yer verilmemektedir. Bu kamu da bütçenin, iş gücünün ve zamanın doğru yönetilmesini zorlaştırmaktadır. Bu çalışma kapsamında kamu yapılarının devamlılığı için tesis yönetimi hizmetlerinin nasıl ve kim tarafından yürütüldüğü ayrıca süreç içerisinde yaşanan sorunların incelenmesi amaçlanmıştır. Bu nedenle nüfus olarak ve verdiği hizmet olarak Türkiye'nin en karmaşık yapı gruplarına sahip İstanbul Büyükşehir Belediyesi binaları özelinde tesis yönetiminin nasıl gerçekleştirildiği ele alınmıştır. Bununla ilgili olarak öncelikle belediyenin yönetim organizasyonunda ki tesis yönetimi ile alakalı müdürlüklerin görevlerinden bahsedilerek uygulamaların nasıl gerçekleştirildiği örnek vakalar üzerinden anlatılmıştır. Tesis yönetimi hizmetleri sağlanırken yaşanan zorluklar ve bu zorluklara karşı alınabilecek önlemlerden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
People have lived in low-rise houses, apartments and high-rise buildings, respectively, from the past to the present. Today, this situation continues in parallel with technological developments on a larger scale. In addition to this, facility management has become a necessity to increase the population, diversify the services requested and ensure the continuity of use of the buildings in different building functions (hotels, hospitals, shopping centers, sports facilities, cultural centers, etc.). The situation has also changed the management approach and created a professional facility management system for the organization and execution of many service units. The concept of management of buildings / facilities with the change of user expectations is not enough, the management understanding that only services for basic needs (cleaning, security etc.) are provided covers a long process from planning, operation, maintenance methods to outsourcing, user needs and comfort conditions. Facility management is also growing day by day as a business line and more and more facility management companies are established. The history of the facility management sector in Turkey shows a rapid development in recent years although not very old. Widespread international companies in Turkey, which provides facility management in Turkey has benefited the development of the company. Facility management, whether small or large, has become a necessity in almost all types of construction. However, this situation did not show the same development in public buildings. Facility management in public buildings is carried out within the framework of the existing administrative works and facility management is not included in the management. This public sector makes it difficult to manage the budget, labor and time correctly. In this study, it is aimed to examine how and by whom facility management services are carried out for the continuity of public buildings and the problems experienced during the process. Therefore, the service and give the population as the most complex structure of the group with Turkey's Istanbul Metropolitan Municipality building are discussed how the realization of the special facilities management. In this regard, first of all, the duties of the directorates related to the facility management in the management organization of the municipality are mentioned and how the implementations are carried out are explained in case studies. Difficulties in providing facility management services and measures that can be taken against these difficulties are mentioned.