Kamu yapılarında yapı bilgi modellemesi ile tesis yönetimi
Facility management with building information modeling in public buildings
  1. Tez No: 632951
  2. Yazar: TUĞÇE TÜTÜNCÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ARAYICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
İşletme aşaması, en uzun ve en maliyeti yüksek aşama olduğu için bina yaşam döngüsü üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Bu nedenle tesislerin uygun yönetim ve kontrole ihtiyacı vardır. Aksi takdirde bina işe yaramaz hale gelir ve iş sürekliliği zarar görür. Böylece işletme dönemini etkin bir şekilde planlamak, düzenlemek ve kontrol etmek için Tesis Yönetimi (TY) ortaya çıkmıştır. Tesis yönetimi geniş bir alan yelpazesinden oluşmaktadır. Bununla birlikte, bina bakımı, tasarım aşamasıyla yakından ilişkili olması nedeniyle öne çıkmaktadır. Aynı zamanda tesis verimliliğine büyük katkı sağlamaktadır. Mevcut bakım uygulamalarını ve yönetimini desteklemek için yenilikçi bir teknolojiye ihtiyaç vardır. Bu noktada, Yapı Bilgi Modellemesi (YBM), tüm tesis yönetimi alanlarına, özellikle tesis bakımına, 3 boyutluluk, parametrik modelleme ve birlikte çalışabilirlik gibi özelliklerle fayda vaat etmektedir. Çalışma kapsamında, YBM'nin kamusal binaların bakım süreçlerine sağladığı faydaları sunmak için mevcut iş akışını değiştirecek bir model önerilmiştir. Bu modelde Gaziantep'te bulunan Aysan Camii örneği ele alınmıştır. AutoDesk Revit yazılımı kullanılarak, proje modellenmiştir. Bu kapsamda akustik, iklimlendirme, ışık, iç mekân konfor uygulamaları ve termal konforun sağlık ve verimlilik üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Ardından gelenesel ve yapı bilgi modelleme entegre bakım iş akışları karşılaştırılması ele alınmıştır. Ayrıca önerilen tesis yönetimi, mevcut iş akışı ile karşılaştırılıp, mevcut verimsizlikler için çözümleri analiz ederek öneriler de bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Operating phase have a significant impact on building life cycle, as it is the longest and most cost intensive phase. Therefore, facilities need proper management and control. Otherwise building becomes useless and business continuity is damaged. Thus, Facility Management (FM) is emerged in order to plan, organize and control operating period effectively. Facility management comprises a wide range of fields. Nevertheless, building maintenance is prominent for the reason that it is closely associated with design phase, and also it's major contribution to facility productivity. To support current maintenance practice and management, there is a need for an innovative technology. At this point, Building Information Modelling (BIM), promises to benefit all facility management fields, particularly facility maintenance with it's features like 3dimensionality, parametric modelling and interoperability. Within the scope of the study, a model that would change current workflow is proposed to present the benefits that BIM provides to building maintenance processes. In this model, the example of Aysan Mosque in Gaziantep is discussed. The project was modeled using AutoDesk Revit software. In this context, the effects of acoustics, air conditioning, light, indoor comfort applications and thermal comfort on health and efficiency were analyzed. Then, comparison of traditional and building information modeling integrated maintenance workflows is discussed. Also proposed workflow is compared with current workflow, and model's solutions for current inefficiencies are analyzed.