Yerel demokrasi ve yerel özerklik bağlamında belediyelerin denetlenmesi
Supervision of municipalities in the context of local democracy and local autonomy
  1. Tez No: 944616
  2. Yazar: SEYFETTİN ORHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA YOLCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tarsus Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Demokrasinin tarihsel bağlamda ortaya çıkışı uzun bir geçmişi işaret etmiş olsa da modern devletin gelişimi ile birlikte demokrasinin toplumlarda geliştiği ve zamanla olgunlaşmaya başladığı ifade edilebilir. Yerel demokrasi olarak adlandırılan, halkın yerel yönetim sürecinde aktif rol oynadığı yerel yönetim yapılarında şeffaflık, verimlilik, etkililik, açıklık, hesap verilebilirlik gibi yeni kamu yönetimi anlayışının ilkeleri ön planda yer almaktadır. Yerel yönetim organı olarak belediyeler halktan almış oldukları yetki ile kent yönetiminde karar alıcı mercii olarak sorumluluk alan yöneticiler vasıtası ile yerelde kamu hizmeti sunumunu gerçekleştirmektedir. Belediyeler bu hizmetleri yerine getirirken merkezi yönetimin kendilerine ihdas etmiş olduğu özerklikten belli oranda faydalanabilmektedirler. Burada maliyetlerin asgari düzeye indirilmesi, kamu hizmetinin daha hızlı biçimde yerine getirilmesi, kırtasiyecilikten kurtulmak gibi bazı öngörüler yer almaktadır. Bu sayede aynı zamanda merkezi yönetimin üzerindeki yük de belli oranda belediyeler tarafından üstlenilmektedir. Belediyelere tanınan özerklik, merkezi yönetimden ayrı bir bütçenin ve kaynakların kullanımını mümkün kılarken, belediyelerin yapmış oldukları iş ve işlemlerde tamamen bağımsız hareket etmeleri mümkün değildir. Merkezi yönetimin belediyeler üzerinde kontrol mekanizması olarak denetim erkini kullanmak sureti ile bir vesayet denetimi tesis ettiği görülmektedir. Bu sayede belediyelerin kamu kaynaklarını ve bütçeyi keyfî olarak kullanımının önüne geçilmiş olmaktadır. Belediyelerin denetimi iç denetim, dış denetim ve kamuoyu denetimi olmak üzere üç alanda ortaya çıkmaktadır. Yerel demokrasi ve yerel özerklik bağlamında belediyelerin denetlenmesinin ele alındığı bu çalışmada, betimsel araştırma yöntemi belirlenmiş olup; kamu yönetiminde yer alan katılım, hesap verilebilirlik, şeffaflık, güvence, örgütlenme ve kaynak, etkinlik ve tarafsızlık temaları üzerinden belediyelerin iş ve işlemleri ile bu temaların denetim ile olan ilişkisi ele alınmıştır. Belediyelerde yapılan iç denetim, kamuoyu denetimi ve dış denetimin belirlenen temalar ekseninde dokümanlar üzerinde yapılan incelme sonucunda denetimin katılım, hesap verilebilirlik ve şeffaflık gibi ilkeleri güçlendirme potansiyeline sahip olduğu, ancak uygulamada örgütlenme yapısı ve kaynak yetersizliği nedeniyle etkinliğin sınırlı kaldığı sonucu elde edilebilir.
Özet (Çeviri)
Although the emergence of democracy in the historical context indicates a long history, it can be stated that democracy has developed in societies and started to mature over time with the development of the modern state. In local government structures, called local democracy, where the people play an active role in the local government process, the principles of the new public administration approach such as transparency, efficiency, effectiveness, openness and accountability are at the forefront. As local government bodies, municipalities provide public services locally through administrators who take responsibility as decision-making authorities in urban management with the authority they receive from the people. While providing these services, municipalities can benefit to a certain extent from the autonomy that the central government has granted them. Here, there are some predictions such as minimizing costs, providing public services more quickly and getting rid of paperwork. In this way, the burden on the central government is also undertaken to a certain extent by the municipalities. While the autonomy granted to municipalities enables the use of a separate budget and resources from the central government, it is not possible for municipalities to act completely independently in their work and transactions. It is seen that the central government establishes a tutelary control by using the control power as a control mechanism over municipalities. In this way, arbitrary use of public resources and budgets by municipalities is prevented. The control of municipalities occurs in three areas: internal control, external control and public opinion control. These findings, which address the auditing of local democracy and local administrative administrations, are whether the descriptive research method has been determined; the work and transactions of municipalities and the relationship between these themes and auditing have been addressed through the themes of participation, accountability, transparency, assurance, organization and resources, efficiency and comprehensiveness in public administration. The internal audit, general audit and external audit carried out in municipalities, the examination of the annexes in the content of the recorded themes, the completion of the audit, the potential to strengthen aids such as accountability and transparency, but the continuation of the limitation of effectiveness due to the lack of structural structure and resources can be achieved.