Ön tasarım modeli oluşturmada hareket simülasyonu verisine dayalı bir yöntem önerisi
A method proposal based on movement simulation data in making pre-design model
- Tez No: 607375
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOGAN TONG
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Hayat hareketle başlar ve hareketle devam eder. Dünyadaki değişim ve döngüler de hareketin zaman, kuvvet ve mekanla doğrudan ilişkili olmasından kaynaklanmaktadır. Bütün bunlar yani çevre, insan ve obje hareketlerinin devinimi doğrudan hayatlarımızı şekillendirmektedir. Çevremizdeki canlı ve cansız varlıkların hareketlerini gözlemleyip, bunlarla ilgili bir veri elde edebilme, anlayabilme ve yansımasını oluşturabilme geçmişten bu zamana kadar sanat ve tasarım alanlarında kullanılmıştır. Doğadaki çeşitli hareketler, insan hareketleri ve obje hareketlerinin gözlemlenip, veriye dönüştürülmesi dünyanın yaşayış sürecine, gelişim sürecine ayak uydurmaya ve bunu tasarımda yansıtabilme fırsatı verecektir. Bu zamana kadar yapılan çalışmalarla, doğadaki oluşan hareketlerin ve insan hareketleri referans alınıp oluşturulan tasarımlar mevcuttur. Tasarımda özgün form arayışını bilgisayar teknolojileri kullanarak yapmak, modern mimarlık için önemli bir konu haline gelmiştir. Günümüzde mimari tasarım yöntemleri, mimari form arayışından işlevselliğe kadar yeni teknolojik çözümler ile oluşturulabilmektedir. Yapılacak mimari tasarımlar için referans bulmak, çevresel verilerden faydalanmak ve bunu yenilikçi bir şekilde tasarıma dönüştürmek dijital tasarım ortamında olmazsa olmaz konular haline gelmiştir. Bu araştırma kapsamında, çevremizde aşina olduğumuz objelerin bu tasarımlarda nasıl rol oynayabileceği olmuştur. Bunun için günlük hayatta sıklıkla kullanılan, kullanım alanına göre belli kurallarla sınırlandırılmış ve dinamik bir yapıda olan küre formu seçilmiş ve çalışma içinde çeşitli simülasyon deneyleri yapılmasıyla hareket izlerinin çeşitli değişkenlerle nasıl bir tasarım yöntemi oluşturabileceği denenmiştir. Tez kapsamında; bilgisayar ortamında oluşturulan obje hareketleri simülasyonlarından elde edilen hareket izlerinin, yeni bir mimari yöntem oluşturabilmesi amacıyla, tasarım öğesine dönüştürülmesi düşünülmüştür. Basit küresel objelerin insan etkileşimiyle oluşan hareketlerinin gözlemlenmesi ve belirtilen etkileşimin bilgisayar ortamında test edilmesi ile oluşturulan deney ortamlarında, gerçek dünya ve sanal dünya arasındaki karşılaştırmanın yapılabilmesi, deney sonuçlarının kabulleri üzerinden, sonuç ürünlerin hazırlanması amaçlanmıştır. Bilgisayar teknolojilerinin mimarlıkta nasıl kullanıldığı, bilgisayar tekniklerinin ne ölçüde geliştiği ve çevresel verilerin farklı bir bakış açısıyla mimarlıkta nasıl kullanılabileceği sorgulanmaktadır. Sonuç olarak yeni bilgisayar teknolojilerinin, mimari tasarım sürecindeki araştırma, konsept oluşturma ve üretme aşamalarında yeni bir yöntem olarak kullanımının araştırılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Life begins and continues with movement. The fact that movement is in relation to time, force and space is one of the reasons of our real world, changes and cycles. All of these are the motion of environmental movements, human and object movements; it shapes our past, present and future lives. Observing the movements of living and inanimate beings around us, obtaining data about them, understanding and creating their reflection have been used in the fields of art and design from past to present. Observing the various movements, human movements and object movements in nature and transforming them into data will give the opportunity to adapt to the life process and development process of the world and to reflect this in design. With the studies made up to this time, there are designs which are formed by reference to human movements of the movements that occur in nature. Using computer technologies in search for the original form in the design has become an important issue in modern contemporary architecture. Nowadays, architectural design methods can be created with new technological solutions from the search for architectural form to functionality. Finding reference for architectural designs, utilizing environmental data, and transforming it into an innovative design has become a must-have in the digital design environment. Using the movement as data and transforming it into an architectural design with digital design methods can be done with many different possibilities, together with the development of technology nowadays. Within the scope of this research, we have learned how simple geometric objects that we are familiar with can play a role in these designs. The use of the ball, which is used frequently in daily life and sports competitions, is a dynamic form, which is limited by certain rules according to the field of use, that is, the ball in such a study, shows us how the endless movement of the ball and its motion traces will lead to various variables. It is expected that the ball will be a pioneer for new methods by creating experiments based on the rules of the ball according to the place of use in sports. Experimental environments created as a result of motion observations enable us to simulate ball movements, which allows us to digitize the motion traces and to design from these traces. Under thesis; the object movements in the environment are analyzed both in the simulation environment and in real life, and the result data is considered to be transferred to the 3d computer environment. The main idea of the thesis is to create a pre-model for the search of an architectural form; by recording the data, which extracts from the movements of simple spherical objects with human interaction, with various recording devices. As a result, studies to be done under the thesis; aims to investigate the use of new computer technologies in the architectural design process in the research, concept building and production phases.