İnaktif Parapoxvirus (iPPVO)'un, sığırlarda Infectious Bovine Rhinotracheitis (IBR) aşı uygulamasına immunmodülatör etkisinin araştırılması
Investigation of the i̇mmunomodulatory effect of inactive parapoxvirus (iPPVO) on infectious bovine rhinotracheitis (IBR) vaccine in cattle
  1. Tez No: 607447
  2. Yazar: SÜLEYMAN ERBASAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. NURİ MAMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Sunulan çalışmada; İnaktif parapoxvirus ovis (iPPVO)'un, sığırlarda inaktif IBR aşı uygulamasının, serum virüsü nötralize eden antikor titrelerinde ve sitokin konsantrasyonlarında değişiklikler araştırıldı. Bu amaçla, çalışmada klinik olarak sağlıklı, aşısız, yaşları 3 aylıktan yukarı, farklı ırklardan 40 adet sığır kullanıldı. Kontrol-1 grubu (n=10), kontrol-2 grubu (n=10) ve deneme grubu (20) olarak sığırlar 3 grubu ayrıldı. Kontrol-1 ve deneme grubuna 0.,2.,4. gün iPPVO (Zylexis® flk), kontrol-2 grubuna 4. gün tek doz IBR aşısı (Rispoval®) uygulandı. Hayvanlardan kan örnekleri, 0. gün ve 4. gün aşı uygulamasından 6. saat sonra alındı. Çalışmada, IFN gamma, IL-2, IL-6, IL-12 düzeylerini belirlemek için ticari ELISA kitleri kullanıldı. Çalışmada, deneme grubunda, kontrol-1 ve kontrol-2 grubuna göre IFN gamma, IL-2, IL-6 ve IL-12 düzeyleri anlamlı derecede yüksek bulunurken, Kontrol-1 ve kontrol-2 grupları arasındaki fark istatiksel açıdan anlamlı bulunmadı. Sonuç olarak; IBR aşısı uygulanan sığırlara iPPVO'un uygulamasının, iPPVO'nun immunmodülatör etkisi ile sitokin konsantrasyonunda artış olduğu tespit edildi. Ayrıca virüsü nötralize eden antikor titreleri aşı ve iPPVO yapılan grupta diğer grubta yer alan sığırlara göre önemli düzeyde yüksek olduğu belirlendi. IBR aşısının iPPVO ile uygulanmasının, aşı etkisini arttırmaya yardımcı olabileceği sonucuna varıldı. Bu nedenle; IBR enfeksiyonunun kontrolünde, IBR aşısı ile iPPVO'nun kombinasyonu daha etkili olabilir.
Özet (Çeviri)
The objective of the present study was to investigate the effects of inactive parapoxvirus ovis (iPPVO) on the virüs neutralizing antibody titres and cytokine concentrations in cattle vaccinated with inactive infectious bovine rhinotracheitis (IBR) vaccine. For this purposes, 40 clinically healthy and unvaccinated cattle in different breeds and older then 3 months of ages were used in the study. Animals were divided into three groups as followed; Control-1 Group (10 cattle), Control-2 (10 cattle) and Study Group (20 cattle). iPPVO (Zylexis® flk) was injected to the cattle in Control-1 and Study Groups on days 0, 2nd and 4th, while a single dose of IBR vaccine (Rispoval®) was aplied to the Control-2 Group and Study Group on the 4th day.Blood samples were collected from all the animals twice on day 0 and 6 hours after 4th days of injections and these samples were then used to prepare sera. In the study. bovine specific ELISA kits were used to determine IFN gamma, IL-2, IL-6 and IL-12 according to the manufacturer instructions. Serum concentrations of IFN gamma, IL-2, IL-6 and IL-12 were significantly higher in Study Group then those of serum samples obtained from Control-1 and Control-2 Groups. There was no significant differences in any of parameter between Control-1 and Control-2 Groups. Furthermore, virus neutralizin antibody titres were higher in cattle injected with BHV-1 vaccine and iPPVO than that of cattle in Control-1 and Control -2. In conclusion, iPPVO increases sitokin concentrations in IBR-vaccinated cattle, indicating the presence of immunomudulator effect of iPPVO. It is suggestive that application of iPPVO at the time of vaccination may help to increase productive efficiency of IBR vaccine in cattle. Thus, in combination of iPPVO and IBR vaccine can be useful to the control of IBR infection in cattle.