An application of theories of European integration to the South Caucasus region: In search of universal patterns in regionalintegration
Avrupa Birliği entegrasyon teorilerinin Güney Kafkasya'ya uygulanması: Bölgesel entegrasyonda evrensel model arayışı
- Tez No: 607446
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARMAĞAN EMRE ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez, bölgenin tarihini, özellikle de geçen yüzyılı inceleyerek Güney Kafkasya'da muhtemel bir entegrasyon sürecinin olanaklarını tartışmaktadır. Bölgenin tarihini, sosyal ve kültürel dokusunu dikkate alarak Avrupa Birliği entegrasyon teorilerinin ve aynı zamanda bazı yeni yaklaşımların bu doğrultuda taşıdıkları potansiyeli değerlendirmektedir. Bu teorilerden Yeni İşlevselcilik, Avrupa Birliği'ni açıklamakta sergilediği uzun vadeli başarısından dolayı seçildi. Sosyal İnşacılık bölgedeki etnik gerilimler nedeniyle, Liberal Hükümetlerarasıcılık ise Yeni İşlevselciliğe karşı etkili bir anti-tez olması nedeniyle seçildi. Eştoplumsalcılık ise etnik, dini ve bölgesel uyuşmazlıklara idari bir çözüm olarak incelenmiştir. Tezin hipotezi, Güney Kafkasya halklarının bir entegrasyon projesini desteklemek için gerekli olan temel ortak değerleri paylaştıklarıdır. Ancak, bu tür zorlu bir projenin başlatılması için bazı kronik sorunların çözülmesi ve somut adımlar atılması gerekmektedir. Yeni İşlevselcilik, Liberal Hükümetlerarasıcılık ve Eştoplumsalcılık bu konuda bir dereceye kadar örtüşen çözümler sunmaktadır. Bu çözümlerden bazıları tüm bölgeyi ilgilendirirken,bazıları ise belirli ülkelere özgüdür. Özellikle Liberal Hükümetlerarasıcılık, ülkelere özgü sorunları ele almakta eşsiz bir araç işlevi görmektedir. Güney Kafkasya devletleri arasında siyasi entegrasyon zor olmakla beraber mümkündür. Böyle bir girişimin başarısı ise büyük ölçüde temel bölgesel sorunların ve toprak anlaşmazlıklarının çözümüne bağlıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis discusses the possibilities of a probable integration process in South Caucasus by examining the history of the region, particularly the last century. It primarily evaluates the potential of integration theories of European Union as well as some new approaches by taking into consideration the history, social and cultural texture of the region. Among those theories, Neofunctionalism was chosen for its longterm success in explaining European Union. Social Constructivism was chosen due to ethnic tensions in the region and Liberal Intergovernmentalism for being effective antithesis of Neofunctionalism. Consociationalism was also studied as an administrative solution to ethnic and religious problems and territorial disputes. The hypothesis of the thesis is that South Caucasus peoples share basic common values that are necessary to support an integration project. However, some chronic problems need to be solved and concrete steps must be taken in order to launch such a challenging project. Neofunctionalism, Liberal Intergovernmentalism and Consociationalism offer somewhat overlapping solutions regarding this issue. Some of these solutions are issues that concern the whole region, while others are specific to certain countries. Liberal Intergovernmentalism, in particular, serves as a unique tool to address country-specific problems. Political integration among South Caucasus states is difficult to succeed although possible. The success of such an initiative mainly depends on overcoming major regional problems and resolving territorial disputes.