Yenilenebilir enerji kaynaklarının çok faktörlü karar verme tekniklerinden bulanık entropi temelli COPRAS ve MULTİMOORA teknikleri ile bölgesel bazda değerlendirilmesi
Evaluation of renewable energy sources on a regional basis by fuzzy entropy based COPRAS and MULTİMOORA techniques from multi-factor decision making techniques
  1. Tez No: 607488
  2. Yazar: ÖZLEM KARADAĞ ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ALKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Günümüzde gittikçe artmakta olan enerji talebi, konvansiyonel enerji kaynaklarının sınırlı rezervleri, ekosistem üzerindeki olumsuz etkileri ve arz güvenliği; sürdürülebilir gelişmişlik için yenilenebilir ve temiz enerji kaynaklarının önemi ve kullanım zorunluluğunu ortaya çıkarmıştır. Bu enerji kaynakları içinde halen en popüler olanları; Rüzgâr Enerjisi, Güneş Enerjisi, Jeotermal Enerji ve Hidroelektrik Enerjidir. Güneş, Rüzgâr, Jeotermal, Hidroelektrik ve Biokütle Enerji kaynaklarının kurulmasının uygunluğu İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflandırması (İBBS) ile Düzey-2 olarak tanımlanan 26 bölge için Teknik, Ekonomik, Sosyal- Politik ve Çevresel kriterleriyle değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Today's increasing energy demand, limited reserves of conventional energy resources, negative effects on ecosystem and supply security; and the necessity and importance of renewable and clean energy sources for sustainable development. Still the most popular among these energy sources; Wind Energy, Solar Energy, Geothermal Energy and Hydroelectric Energy. The appropriateness of establishing solar, wind, geothermal, hydroelectric and biomass energy resources will be assessed by Technical, Economic, Social-Political and Environmental criteria for 26 regions defined as Statistical Region Units Classification (NUTS) and Level-2.