Evli ve bekar seçmenlerin oy verme davranışına etki eden faktörlere ilişkin değerlendirmeleri: Keçiören örneği
Married and single voters' evaluation of factors affecting voting behaviour: Case of Keçiören
- Tez No: 607491
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SENEM KURT TOPUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Günümüzde yaygın olarak her alanda kullanılan demokrasi kavramı siyasi yönetim alanında siyasal sistemler tarafından anahtar kavram olarak kullanılmaktadır. Demokratik yönetim mekanizmalarını etkilemek ve oluşturmakta olan siyasal katılım türleri önemli demokratik göstergeler olarak ele alınmaktadır. Siyasal katılım türlerinde en yaygın ve etkili olarak kullanılan şekil oy verme olarak karşımıza çıkmaktadır. Yönetim mekanizmalarını belirlemek adına belli aralıklarla yapılan seçimlerde seçmen statüsünde olan vatandaşlar istedikleri siyasi partiye oy vermektedirler. Seçmenlerin oy tercihlerini belirlerken nelere dikkat ettikleri ise siyaset bilimi alanında merak konusudur. Bu noktada söz konusu merak alanı seçmen davranışı adı altında çok boyutlu bir şekilde karşımıza çıkmaktadır. Seçmenlerin oy tercihlerini hangi faktörler altında belirledikleri çeşitlilik göstermektedir. Seçmenin oy tercihine etki eden birçok faktör bulunmaktadır. Seçmenin karar alma ve uygulamada gizlilik etkeninin bulunması seçmen davranışlarının keskin bir şekilde açıklanmasını imkansız kılmaktadır. Bu çalışmada, evli ve bekar olma faktörünün seçmen tercihlerine etkisi ortaya konulmaktadır. Bireylerin hayatına önemli sorumluluklar ve yükümlülükler katan evlilik faktörü seçmenlerin parti tercihlerine yansımaktadır. Seçmenler karar süreçlerinde evlilik durumlarının getirdiği sorumluluklar dahilinde siyasi partilerin farklı politikalarını dikkate almaktadırlar. Literatürde evlilik durumunun seçmen davranışına etkisini açıklamaya çalışan çok fazla çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışma saha çalışmasıyla birlikte somut verilerle evliliğin seçmen davranışına etkisini ortaya koymaktadır. Evli ve bekar olma durumunun seçmen davranışına etkisini ortaya çıkarmaya çalışan bu çalışmada seçmen davranışını açıklamaya dair literatürde en sık kullanılan teorik yaklaşımlar (Rasyonel Yaklaşım, Sosyo-Psikolojik Yaklaşım ve Sosyolojik Yaklaşım) ele alınmıştır. Bununla birlikte yapılan saha çalışmasındaki veriler ışığında seçmen davranışını etkileyen evli ve bekar olma faktörü teorik yaklaşımlardan rasyonel yaklaşım, sosyo-psikolojik yaklaşım ve sosyolojik yaklaşım ile ilişkilendirilmektedir. Seçmen davranışı çalışmalarına yeni bakış açıları getirmek için yürütülen saha çalışmasından elde edilen verilerle seçmenin evli olma ve bekar olma durumunun oy tercihini birden çok faktör ile etkileşim içinde olarak etkilediği tespit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The democracy concept which the present political systems mostly uses in every field is used as the key concept on political administration. The types of political participation which influence and formulate democratic governance mechanisms are addressed as important democratic indicators. The most commonly and the most effectively used form of the political participation that we faced is voting. In the elections which done periodically in order to determine the management mechanisms, the citizens whose have the status of elector are voting the political party which they desired. The elector behavior as a subject that we faced is multidimensional. Voting preferences of voters varies as under which factors are determined. There are multiple factors that effects voting preferences of voters. The presence of confidentiality in decision making and implementation makes it impossible for the voter's behavior to be explained in a certain way. In this study, puts forth the effects of being married and single on the voter choices. The marriage factor that adds important responsibilities and obligations to the lives of individuals is reflected on voters party preferences. The voters take into account the different policies of political parties within the responsibilities that comes with marital status in decision-making. There are too many studies in literature which trying to explain the effect of marital status on voter behavior. This study together with the fieldwork demonstrates the effect of marriage on voter behavior with tangible data. In this study, which attempts to reveal the effects of being married or single on the behaviour of voters, the theorical approaches that are most often used (the rational approach, the socio-psychological aprroach and the sociological aprroach) when explaining voter behaviour were addressed. In the lights of fieldwork conducted along with this, the single or married factor, which affects voter behaviour, is associated with the rational approach, the socio-psychological approach, and the sociological approach from amongst the theoretical approache. With the data obtained in the fieldwork conductud in order to bring new perspectives to work on voter behaviour, it has been determined that the voters marital status(single or married) affects their voting decisions in a way that is corrolated to more than one factor.