Ureaplasma Urealyt'un neden olduğu ürogenital sistem enfeksiyonlarının tanısında Enzyme Linked Immunosorbent Assay (ELISA) ve kültür yöntemlerinin karşılaştırılması
Compare of ELISA and culture methods in diagnosing of ureogenital system infections caused by Ureplasma Urealyticum
  1. Tez No: 60750
  2. Yazar: LALE HOŞBAHAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEDİM SULTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada U.urealyticum'a bağlı servisit ve üretrit olgularının tanımlanmasında ELISA yönteminin U.urealyticum antikorlarının gösterilmesinde duyarlılık, özgüllük ve kullanılabilirliği incelenerek kültür yöntemine bir alternatif oluşturup oluşturamıyacağının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla 102 servisitli ve kontrol grubu olarak 50 sağlıklı kadın ile, 50 üretritli erkekte U9 B broth-A7 B agar kültür kombinasyonuyla U.urealyticum izolasyonu yapılmıştır. Yine hazırlanan ELISA antijen kiti ile, servisitli kadın ve üretritli erkekler ile aynı yaş grubundan sağlıklı 40 kadın ve 40 erkekte, U.urealyticum antikoru araştırılmıştır. 102 servisitli kadının 31'inde (%30.4) ve 50 sağlıklı kadının 5'inde (%10) U.urealyticum üretilmiş ve servisitli kadınlardaki U.urealyticum izolasyon oranı sağlıklı kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur (p107ml koloni saptanan kişilerin serumlarında ölçülen antikor titreleri,
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to describe whether the ELISA method taking into consideration its sensitivity, specifity and utility can become an alternative to the method of culture in the prescription and definition of cervicitis and urethritis due to U.urealyticum. For this purpose, U.urealyticum isolation with U9 B broth-A7 B agar cultural combination was made on a group of 102 cervicitis and control group comprising 50 healthy women and 50 urethritis men. Again with the prepared ELISA antigen kit, U.urealyticum antibody has been studied in groups of cervicitis women and urethritis men, and same age group. It was found that U.urealyticum has been grown in 31 (30.4%) of 102 cervicitis female and in 5 (10%) of 50 healthy female and the percentage of U.urealyticum isolation in cervicitis female had been considerably high (p 107ml colony in quantitative culture, has been higher that having < 107ml colony.