Türkiye'de asker siyaset ilişkisi :28 Şubat 1997 ve 27 Nisan 2007 süreçleri
Civil -Military relations İn Turkey: February 28th 1997 & April 27th 2007 processes
  1. Tez No: 607521
  2. Yazar: EMRE DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL MUTİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 333
Özet
Ordu ile siyaset arasındaki ilişki, ilişkinin boyutları ve bunun nasıl olması gerektiği siyaset felsefesi açısından önemli bir konu olduğu bilinmektedir. Türkiye'de çok partili hayata geçişle birlikte ordunun siyaset üzerindeki etkisi ve müdahaleleri görülmüştür. Tezde, asker ve siyaset ilişkisi kavramsal açıdan açıklanmış, Türkiye'de asker ve siyaset ilişkisinin boyutlarına bakılmış, gerçekleşen askeri müdahaleler üzerinde durulmuş ve 28 Şubat ve 27 Nisan süreçlerine klasik askeri müdahalelerin değişen şekli görülmesinden dolayı ayrıntıyla analiz edilmiştir. Tez çalışmasının ilk bölümünde demokrasi, siyasi kültür, askeri darbe, muhtıra, militarizm ve pretoryenizm gibi temel kavramların tanımlarına yer verilerek konu için önemli kavramlar üzerinde durulmuştur. Tezin ikinci bölümünde ise, Türkiye'de asker ve siyaset ilişkisinin açıklanması adına ordunun askeri müdahalelerindeki tarihsel, siyasal, ekonomik ve hukuksal dayanaklar konu edilmiş, Osmanlı İmparatorluğu'nun son döneminden tarihsel gelişim başlatılıp, sırasıyla 27 Mayıs 1960, 12 Mart 1971 ve 12 Eylül 1980 askeri müdahalelerinin oluşumundaki süreçler ve askeri darbelere değinilmiştir. Üçüncü bölüm; 28 Şubat 1997 askeri darbesinin nedenleri, süreci ve sonrasındaki gelişmeleri konu edinmiştir. Dördüncü ve son bölümde ise, 27 Nisan 2007 tarihli askeri müdahalenin süreç ve nedenlerini, gelişmeleri ve asker siyaset ilişkisi açısından gerçekleştirilen reformlar üzerinde durulmaktadır. Sonuç bölümünde ise, elde edilen verilerin analizi yapılarak bir değerlendirmede bulunulmuştur. Bu tezde araştırma tekniği olarak literatür taraması yapılarak birincil kaynaklara ulaşılmaya çalışılmış, kitap, makale, bildiri ve çeviri yayınlardan yararlanılmış, konuyla benzer çalışmalara sahip yüksek lisans ve doktora tezlerinden yararlanılmıştır. Elde edilen dokümanlar arasında neden sonuç ilişkisine varılarak analizler yapılmış ve metinlerin orijinalliklerini yitirtecek yorumlamalardan kaçınılmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Askeri Darbeler, Post-modern Darbe, E-muhtıra, Demokrasi
Özet (Çeviri)
The relation between military and politics and how this relations should be are important topics in political philosophy. The military influence on politics and military interruptions have been seen after the transition to a multi-party system in Turkey. This thesis explains the relation between military and politics conseptually, examines the details of civil-military relations in Turkey, discuss the military interruptions of democracy, analyzes the postmodern coup and memorandums (February 28th process and April 27th ememorandum) which are different forms of classic military coups. First chapter of the article explains important concepts and includes the definitions of basic concepts like democracy, political culture, military coup, memorandum, militarism, praetorianism. Second chapter of the article examines historical, political, economical and legal background of military coups in order to explain relations between military and politics in Turkey. This chapter also includes the processes of military coups happened in late Ottoman Empire period to Turkey's May 27th 1960, March 12th 1971 and September 12th 1980 coups in chronological order. Third chapter of the article analyzes the causes, process and aftermath events of the February 28th 1997 coup. Fourth and the last chapter of this article analyzes the causes, process and following events of April 27th 2007 military intervention and the reforms happenned in relations between military and politics. The article concludes with the analysis of the civil-military relations in Turkey. Literature review is the main searching method in this thesis. Primary sources, books, journals, articles, reports, translated articles, master's thesis and doctoral thesis are the main sources for literature review in this thesis. The article analyzes obtained informations with cause and effect relationship. All the interpretations in this thesis are faithful to original sources. KEYWORDS: Military Coups, Postmodern Coup, E-memorandum, Democracy.