KOAH akut ataklarında solunum eğitimi ve fizyoterapisinin depresyon ve anksiyete skalalarına ve akciğer fonksiyonlarına etkileri
Effects of respiratory training and physiotheraphy on depression score and anxiety score in COPD (Exercerbation)
  1. Tez No: 60753
  2. Yazar: SEVİL BAYGÖREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLUN GEMİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Solunum yolu enfeksiyonu ile akut atakla başvuran KOAH olgularında, solunum eğitim ve fizyoterapisinin, semptom skorları, anksiyete ve depresyon skalaları ve akciğer fonksiyon testlerine etkileri, kontrollü olarak araştırılmıştır. 17 Erkek, 3 kadın, yaş ortalaması 65,4 ± 51 olan olgularda yaş, doğum yeri, yaşadığı yer, yıllık sigara tüketimi, meslek, vücut tipi, postür solunum frekansı, aksesuar katılım arter kan gazı, solunum fonksiyon testleri değerlendirilmiş ve Fonksiyonel Kapasite Klasifikasyonu, KOAH Disabilete (Dispne) Skalası, Beck Depresyon Skalası ve Taylor Anksiyete skalası uygulanmıştır. Başvuru sırasına göre bu olguların ilk 10'una Solunum Eğitimi ve Fizyoterapisi uygulanmış (Grup I), on beş gün sonunda inisyal değerlendirmeler tekrarlanmıştır. Sonra başvuran 10 olguya (Grup II) Solunum Eğitimi ve Fizyoterapisi uygulanmaksızın aynı değerlendirmeler tekrarlanmıştır. Semptom skorlarında Grup Fde solunum frekansında p < 0,05 düzeyinde anlamlı düşüş aksesuar katılımda p < 0,05 oranında anlamlı azalma saptanmış. Grup II' de hiç bir semptomatik parametrede anlamlı değişim olmamıştır. AKG'de Grup Fde Pa02'de p < 0,05 oranında anlamlı artış, PaC02'de p < 0,05 oranında anlamlı düşüş olmuştur. Grup IF de de bu değerlerde anlamlı değişimler olmamıştır. Hem KOAH Disabilite (Dispne) Skalasında hem de Fonksiyonel Kapasite Klasifikasyonunda Grup Fde P < 0,05 düzeyinde anlamlı düşüş saptanmışken, Grup IF de istatistiksel bir anlamlılık saptanmamıştır. Solunum fonksiyon testlerinde Grup Fde FEVl değerinde P < 0,01 düzeyinde, FVC değerinde P < 0,001 düzeyinde, FEVl/FVC değerinde p < 0,01 düzeyinde PImax değerinde P < 0,01 düzeyinde DLCO değerinde P < 0,01 düzeyinde anlamlı artış saptanmışken PEmax değerinde ve FEF25-75 değerinde anlamlı artış saptanmamıştır. 78Grup IT de FVC değerinde P < 0,01 düzeyinde, DLCO değerinde p < 0,05 düzeyinde anlamlı artış saptanmışken FEV1 değerinde, FEVİ/FVC değerinde ve PI max değerinde anlamlı artış saptanmamıştır. Hem Grup I' de, hem de Grup IF de PE max değerinde ve FEF25-75 değerlerinde anlamlı artış saptanmamıştır. Arter Kan Gazı'nda Grup Fde PaC02 değerinde p < 0,05 değerinde anlamlı düşüş, Pa02 değerinde p < 0,05 düzeyinde anlamlı artış olmuştur. Grup II değerlerinde anlamlı değişmeler saptanmamıştır. Beck Depresyon skalasında Grup Fde ve Grup IFde anlamlı değişmeler saptanmamıştır. Taylor Anksiyete Skalasında Grup Fde de anlamlı olmayan düşme saptanmışken Grup IFde anlamlı olmayan artış saptanmıştır. 79
Özet (Çeviri)
SUMMARY The effects of respiratory education and physiotherapy on symptom scores, anxiety and depression scales and respiratory function tests are investigated among COPD patients during acute execerbations with respiratory system infection, and in a control group. 20 COPD patients were randomly grouped into 2 groups. The first group recevied respiratory education and physiotherapy. The second group was kept as a control group receving the same therapy except respiratory education and physiotherapy. Both groups were evaluated using respirotary rate, accesory muscle usage, respiratory function tests including DLCO, PI max, PE max, arterial blood gasses, COPD Disability Scale, Functional Capacity Classification, Beck Depression Skale and Taylor Anxiety Skale, on the 1st and 15th days. In the first group significant symptomatic improvement was observed, unlike the second group. In the first group a statistically significant decrease in respiratory rate, accesory muscle usage, COPD Disability Scale, Functional Capacity Classi fication and PaC02, and a significant increase in FEV, FVC, FEVl/FVC PImax, DLCO and Pa02 was observed. Then was no significant change in PE max, FEF25-75, Beck Depression Scale and Taylor Anxiety Scale. In the second group a statistically significant increa in FVC and DLCO was observed. There was no change in FEVl, FEVl/FVC, FEF25-75, PEmax, Pa02, Beck Depression Scale, Functional Capacity Classification and COPD Disability Scale. There was a statistically insignificant increase in Taylor Anxiety Scale, and a statistically insignifcant decrease in respiratory rate and accesory muscle usage. It was observed that respiratory education and physiotherapy in COPD patients during acute exercerbations procided significant objective and subjective improvement except on depression and anxiety. 80