Brexit'in Avrupa Birliği'nin kurumsal yapısında meydana getireceği değişiklikler
The changes which Brexit shall cause in the institutional structure of The European Union
  1. Tez No: 607557
  2. Yazar: SERKAN SOYPAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT NECİP ARMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışma, Brexit'in Avrupa Birliği'nin kurumsal yapısında meydana getireceği değişiklikleri ortaya koymaya amaçlamaktadır. Bu bağlamda, öncelikle Avrupa Birliği kurumları incelenmiştir. Kurumların oluşumu, gelişimi ve günümüzdeki yapısı kurucu antlaşmalar doğrultusunda açıklanmaya çalışılmıştır. Sonrasında, Brexit süreci ele alınmıştır. Birleşik Krallık'ın 23 Haziran 2016 tarihinde yapılan referandum sonrasında Avrupa Birliği'nden ayrılma kararı alınmıştır. Bu karar neticesinde müzakere süreci 50.maddenin yürürlüğe konmasıyla başlamıştır. Çalışmanın bu bölümünde müzakere sonucunda uzlaşılan ayrılma antlaşması Birleşik Krallık parlamentosunda onaylanmadığı için yürürlüğe girmediği ve Brexit sürecinin devam ettiği görülmüştür. Çalışmanın son bölümünde, Birleşik Krallık gibi önemli bir üyenin ayrılmasıyla Avrupa Birliği kurumlarının yapısal olarak nasıl etkilendiği incelenmiştir. Çalışma sonunda, bazı kurumların değişen oranda yapısal değişime uğrayacağı öne sürülmüştür. Ayrıca Brexit'in neden olacağı, Avrupa Birliği bütçesindeki finansman açığının büyük olacağı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to set forth the changes that Brexit shall cause in the institutional structure of the European Union. In this context, the institutions of the European Union were studied first. The composition, evolution and the current structure of the institutions are tried to be explained in accordance with the founding treaties. Afterwards, the Brexit process is discussed. United Kindgdom decided to leave the European Union after the referendum held in 23 June 2016. As a result of this decision, the negotiation process began with invocation of Article 50. In this part of the study, it has been seen that the negotiated withdrawal agreement was rejected in the United Kingdom parliament and the Brexit process has continued. At the end of this study, how the European Union institutions are structurally affected by the withdrawal of a major Member such as the United Kingdom. At the end of the study, it is asserted that some instiutions shall undergo structural changes at varying rates. Additionally, it is revealed that the financing gap in the European Union budget would be large.