Pactus Legis Salicae Işığında Erken Orta Çağ'da Franklar
The Franks in the Early Middle Ages in the Light of Pactus Legis Salicae
- Tez No: 607556
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞATAY AŞKİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Tarih, Ancient Linguistics and Cultures, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Latin Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Batı Roma İmparatorluğu`nun yıkılışından sonra Avrupa`da ortaya çıkan en güçlü halk Franklardır. Başlangıçta dağınık halde yaşayan Franklar, Clovis liderliğinde tek çatı altında toplanmışlar ve güçlü bir devlet kurmuşlardır. Orta Çağ Avrupa`sına her anlamda etki eden Frankların kralı Clovis, topraklarını genişletmiş, Hristiyanlık`ı kabul etmiş ve papalıkla iyi ilişkiler kurmuştur. Pek çok bilim insanına göre faaliyetlerinin en önemlilerinden biri de, atalarından gelen sözlü yasaların yazıya geçirilmesini emretmesidir. Tarihi ve kimler tarafından yazıya geçirildiği kesin olarak bilinmeyen Pactus Legis Salicae adındaki bu yasa derlemesi, daha sonra pek çok ekleme ve çıkarmalarla güncellenmekle birlikte, özelde Frankların genelde Erken Orta Çağ Cermen halklarının VI. yüzyıldaki hayatına ışık tutmaktadır. Verdiği maddeler sayesinde hırsızlıklar, adam kaçırma ve yaralamalar, cinayetler, kölelerin durumu, hayvanlara verilen önem gibi pek çok konuda bilgi edinmek mümkündür. Erken Orta Çağ gibi yazılı belgenin son derece az olduğu bir dönemle ilgili olması önemini daha da artırmakta, Avrupa yazılı hukukunun temelini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The most powerful people that emerged in Europe after the fall of the Western Roman Empire were the Franks. Initially living in a dispersed manner, the Franks gathered as a single community under the leadership of Clovis and founded a powerful state. Clovis, the king of the Franks, who influenced Medieval Europe in every sense, expanded his territory, accepted Christianity and established good relations with the pope. One of the most important of his activities, according to many scientists, is that he ordered oral laws from their ancestors to be put in writing. This law collection called Pactus Legis Salicae, of which history and by whom it was written is unknown, had been updated with many additions and omissions, but in particular, it sheds light on the Franks particularly and the Early Medieval Teuton people in the 6th century. The articles of this collection allow for having information about many matters such as theft, kidnapping and wounding, murders, the status of slaves and the importance given to animals. The fact that it is related to a period like the Early Middle Ages in which there are very few written documents increases its importance, and the collection itself forms the basis of European written law.