Lületaşı ve yerel malzemelerle yontu sanatı
Meerschaum and sculpted art with local materials
- Tez No: 607559
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT HAN ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
İnsan; var olduğu zamandan itibaren günümüze kadar farklı amaçlar ve farklı malzemeleri kullanarak çeşitli yontu eserler üretmiştir. Geçmişten günümüze kadar olan süreçte heykel yapımında kullanılan ve çeşitlilik kazanan yontu malzemeleri yerel olma özelliği de gösterebilmektedir. Dünyanın farklı bölgelerinde ve ülkemizde sadece belirli yörelere özgü olan bu yontu malzemeleri yöreye has çeşitli özelliklerinden dolayı yerel malzeme olarak karşımıza çıkmakta ve yine bölgede yaşayan sanatkarlar eliyle kıymetli sanatsal eserlere dönüşmektedir. Bu çalışmanın amacı heykelde kullanılan malzemeler üzerinden, heykelde yerel malzeme ile yapılan heykel çalışmalarının araştırılması ve bir yerel malzeme olan Lületaşı gibi yerel malzeme örneklerinin incelenmesi ve yerel malzemeler ile geleneksel malzemelerden oluşturulan eserlerin değerlendirmesinin yapılmasıdır. Heykel sanatında kullanılan yerel malzemeler üzerine yapılan araştırma sonucunda lületaşı yerel malzemesi ve geleneksel malzemeler ile sanatsal çalışmalar yapılarak son bölüme eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Human beings have produced a variety of sculptures using different goals and materials since the beginning of their existence. In the process from the past to the present, sculpture materials used in sculpture making has shown diversity in many ways and can also have local characteristics. These sculpture materials, which are specific to only certain regions in different parts of the world and in our country, are seen as local materials due to their special features. Thus, it turns into precious artistic works by the artists living in those regions. The aim of this study is to analyse sculptures local materials, to look into samples of local materials like meerschaum and to evaluate samples made with traditional materials. After analysing local materials used in the art of waking sculptures artwork made from meerschaum and traditional materials have been added to the last part of the study.