Hacivat ve Karagöz oyunlarında dramatik dil'in kullanımı ve dramatik olan'ın incelenmesi
The examination of the dramatic element and using of dramatic language in The Hacivat and Karagöz galanty shows
- Tez No: 607560
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜNYAMİN AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmada Türk toplumunun beğeni ile uzun süredir ele aldığı, özellikle ramazan aylarında karşımıza çıkan, eğitim bilimlerinde de sıklıkla yararlanılan, Karagöz oyunlarının dramatik ve dilsel bağlamda incelenmesi amaçlanmıştır. Gölge oyunlarında sergilenen karakterlerin dil özellikleri ve dramatik kurgu, amaçlanan mizahın aktarılmasında oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Gölge oyunları ile toplumun ekonomik, sosyal ve kültürel yapısı ile ilgili anahtar niteliğinde olan bilgiler karşı tarafa aktarılmaktadır. Mevcut çalışma ile Karagöz oyunlarında ele alınan dil ve dramatik olanın özellikleri değerlendirilmiştir. Karagöz oyunlarında kullanılan gülmecelerde dilsel öğeler ve dramatik olanın işlenişi ele alınmıştır. Bu çalışmanın daha sonra yapılacak olan gölge oyunu ve Karagöz oyunları çalışmalarında, kullanılan dil ve dramatik olanın incelenmesinde, rehber niteliğinde bilgiler oluşturacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is examine the dramatic and linguistic contexts of the Karagöz plays which have been admirated and examined in the Turkish society for a long time, especially in the Ramadan months, which are frequently used in educational sciences. The language features and dramatic fictions of the characters shown in the shadow plays play a very important role in conveying the intended humor. Through shadow plays, key information on the economic, social and cultural structure of society is presented to the audience. In this study, the language and dramatic characteristics of Karagöz plays are examined. In the jokes used in Karagöz plays, linguistic elements and the processing of the dramatic subjects are handled. It is thought that this study will constitute a guide in future studies objecting the shadow play and Karagöz plays which language and the dramatic.