Günümüz toplumunda kadının yeri ve kadın imgesinin heykel sanatına etkisi
Today's society women's place and womeneffect of image image on sculpture art
  1. Tez No: 607563
  2. Yazar: MERAL ÇAM CEBE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TANSEL ÇEBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Kadının ve kadın bedeninin üretkenliği bereketi, estetiği, erkek egemen bir toplumda yaşamanın zorluğu mücadelesi ve bu somut gerçekliğin sanatta rol alması. Kadın imgesinin heykel sanatına bazen toplumsal mesajlar vererek yansıması bazende bedenin estetik algısından hatlarından faydalanarak heykel sanatı ile eyleme dönüştürülmesidir. Bu tez çalışmasının, toplumu ilgilendiren bir araştırma niteliğinde olması ve bu çalışmanın içeriğindeki düşüncelerin bir toplumun ilerlemesi açısından kadına ve sanata olan bakış açılarında olumlu izler bırakması.
Özet (Çeviri)
The fertility of women and the female body, the aesthetics, the challenge of living in a male-dominated society, and the fact that this concrete reality plays a role in art. The reflection of the female image by giving social messages to the art of sculpture is sometimes transformed into action with the art of sculpture by taking advantage of the aesthetic perception of the body. This thesis is a research that concerns the society and the thoughts in this study leave positive traces on the perspectives of women and art in terms of the progress of a society.