Döviz kuru değişimlerinin makro ekonomik değişkenlere etkisi: Gelişmekte olan ülkeler örneği
The effect of exchange rate changes on macroeconomic variables: A case of developing countries
  1. Tez No: 607589
  2. Yazar: ALİCAN UMUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TUNALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Gelişmekte olan ülkelerde yaşanan döviz kuru değişimlerinin makroekonomik değişkenlere etkisini araştırmaktır. Panel veri analizi içerisinde yer alan genelleştirilmiş momentler yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Reel efektif döviz kuru endeksinin; tüketici fiyatları endesine etkisi, ihracatın ithalatı karşılama oranına etkisi, işsizlik oranına etkisi, ekonomik büyüme oranına etkisi, cari açığın gayri safi yurt içi hasılaya etkisi Arjantin, Brezilya, Endonezya, Meksika, Rusya ve Türkiye için analiz edilmiştir. Sonuç olarak; bu ülkeler için reel efektif döviz kuru endeksindeki değişim bir dönem sonra enflasyon oranı, ekonomik büyüme oranı ve cari açığın gayri safi yurt içi hasılaya oranını pozitif olarak etkilemektedir. Ancak reel efektif döviz kuru endeksinin; ihracatın ithalatı karşılama oranı ve işsizlik oranı üzerine istatistiki olarak herhangi bir etki yapmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The effect of exchange rate changes in developing countries on macroeconomic variables. In the panel data analysis, the place was examined using the generalized moments method. The impact of real effective exchange rate index on consumer prices and the effects of endemism, exports, the rate of exports meeting imports, unemployment rate, economic growth rate and the impact of the current account deficit on gross domestic product impact were analyzed in Argentina, Brazil, Indonesia, Mexico, Russia and Turkey. The results showed that the change in the real effective exchange rate index for these countries positively affects the inflation rate, economic growth rate and current account deficit has a positive effect on gross domestic product after a period. However, real effective exchange rate index does not have a statistically significant effect on the rate of exports meeting imports and unemployment rate.