Davranışsal iktisat ve bireylerin karar verme sürecinde ortaya çıkan gizli tuzaklar üzerine bir inceleme
An examination on the hidden traps in the decision making process of individuals
- Tez No: 607654
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELVAN HAYAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Davranışsal iktisat yaklaşımı ana akım iktisadın önemli varsayımı olan rasyonellik kavramının her zaman geçerli olmadığını savunmaktadır. Psikoloji biliminde yirminci yüzyıl ortalarında yaşanan gelişmeler sonucunda bireylerin rasyonel davranış sergilemesine engel olan nedenler araştırılmaya başlanmıştır. Bu araştırmaların sonunda, bireylerin hızlı karar vermesi gereken durumlarda bazı gizli tuzaklara düştükleri ve bu nedenle rasyonellikten saptıkları anlaşılmıştır. Bunun yanında birey belirsizlik ve risk altında karar vermesi gerektiğinde rasyonellikten uzaklaşmaktadır. Davranışsal iktisat yaklaşımında yaşanan gelişmeler akademik çevreler tarafından takip edildiği gibi devlet yöneticilerinin de dikkatini çekmektedir. Devletlerin kamu politikası üretim süreçlerinde davranışsal unsurlar kullanılması amacıyla birimler kurdukları görülmektedir. Bu tez çalışmasında ilk olarak davranışsal iktisadın ortaya çıkışı ve gelişim süreci ele alınmaktadır. İkinci olarak dünyada ve Türkiye'de uygulanan davranışsal kamu politikalarından örnekler verilmektedir. Üçüncü bölümde karar verme sürecinde bireyleri rasyonellikten uzaklaştıran gizli tuzaklar açıklanmaktadır. Son bölümde ise; yüz yüze yapılan anket sonucunda bireylerin karar verme sürecinde rasyonellikten alıkoyan tuzaklar analiz edilmiştir. Analizler sonucunda; bireylerin yemleme, sahiplik, çıpalama, zihinsel muhasebe ve hiperbolik indirgeme tuzaklarına düştükleri için rasyonellikten saptıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The behavioral economics approach argues that the notion of rationality, which is an important assumption of mainstream economics, is not always valid. As a result of the developments in psychology in the mid-twentieth century, the reasons that prevent individuals from exhibiting rational behavior began to be investigated. At the end of these researches, it was understood that individuals fell into some hidden traps and therefore determined from rationality when they had to make a quick decision.In addition, when individuals need to make decisions under uncertainty and risk, they move away from rationality. The developments in the behavioral economics approach are followed by the academic circles and attract the attention of the state administrators. It is seen that states have established units in order to use behavioral elements in public policy production processes. In this thesis, the emergence of behavioral economics and its development process are firstly discussed.The second is given as examples in the world of behavioral and public policies applied in Turkey. In the third section, the hidden pitfalls that exclude individuals from rationality in the decision-making process are explained. In the last section; as a result of the face-to-face survey, the pitfalls that prevent rationality in individuals' decision- making process are analyzed. In conclusion; it is determined that individuals deviation from rationality because they have trapped in feeding, ownership, anchoring, mental accounting and hyperbolic reduction traps.