Spinoza felsefesinde tutku kavramı
The notion of passion in Spinoza philosophy
- Tez No: 607668
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NACİYE ATIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma, 17.yüzyılda rasyonalizmin temsilcilerinden olup, çağdaşlarından oldukça farklı düşünen ve kendinden sonraki düşünürleri de etkileyen Spinoza'nın duygular öğretisinde önemli bir yerde duran tutku (passio) kavramını açıklamaya ilişkin bir çabadır. Spinoza felsefi sistemini sonsuz töz olarak kabul ettiği Tanrı üzerine kurmuştur. Doğadaki her şey Tanrıdan gelen bir zorunlulukla var olur. Tanrının bir parçasıdır ve Tanrıyı temsil eder. Aynı zamanda var olan her şey varlığını sürdürmeye çabalar. Bu çaba olumlu, olumsuz tüm etkilenimlere rağmen olmak zorundadır. Doğadaki her şey duygulanımlara maruz kalır. Bunun sonucunda da ya etkin ya da edilgin duygular meydana gelir. Spinoza duygu kavramına çok önem vermiştir ve bazı duyguları tek tek tanımlamıştır. Bu duygulardan bazıları tutkuya dönüşür. Bu tutkulardan kederli olanlara maruz kalanlar köleleşirken, sevinçli tutkulara maruz kalanlar bu köleliğin üstesinden gelip özgürleşebilir. Bu yüzden Spinoza felsefesinde tutku önemli bir yerde durmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is an effort to explain the notion of passion (passio), which is of great importance in the philosophy of emotions of Spinoza, a representative of rationalism in the 17th century, who differs from his contemporaries and influenced the later thinkers. Spinoza constructed his philosophical system upon God which he accepted as the eternal substance. Everything in nature exists as a necessity originating from God, is a part of God and represents God. Concurrently, everything that exists strives to perpetuate its existence. This effort must persist in spite of all positive and negative affections. Everything in nature is subject to affections. Consequently, active and passive emotions arise. Spinoza attached great importance to the concept of emotion and identified certain emotions individually. Some of these emotions become passions. Whereas those who are subject to the sad passions are in bondage to these passions, those who are subject to the joyful ones can overcome this bondage and free themselves. For this reason, passions play an important role in Spinoza's philosophy.