Anne babası boşanmış ve boşanmamış çocukların temel psikolojik ihtiyaçlarının ve iyimserliklerinin karşılaştırılması
The comparison of basic psychological needs and optimisms of children whose parents divorced and nondivorced
  1. Tez No: 607667
  2. Yazar: OYA TÜRKGÜZELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEHER SEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmanın amacı anne ve babası boşanmış ve boşanmamış çocukların psikolojik ihtiyaçlarının karşılanma düzeylerinin ve iyimserliklerinin incelenmesidir. Araştırma ilişkisel tarama modelinde desenlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu oluşturmak için Konya ili Çeltik ilçesindeki tüm ortaokullar incelenmiş ve anne ve babası boşanmış öğrenciler tespit edilmiştir. Anne ve babası boşanmış 50 ortaokul öğrencisi belirlendiğinden çalışmaya aynı sayıda anne ve babası boşanmamış öğrenci dahil edilmiştir. Böylece araştırmanın çalışma grubu 100 öğrenciden oluşmuştur. Araştırmada veriler, öğrenciler hakkındaki bilgileri toplayabilmek için“Kişisel Bilgi Formu, psikolojik ihtiyaçların belirlenmesi için ”Temel İhtiyaçlar Ölçeği“ ve iyimserlik düzeyinin belirlenmesi için ”İyimserlik Ölçeği" ile toplanmıştır. Normal dağılım gösteren veriler için t-testi kullanılmıştır. Normal dağılımdan sapma gösteren veriler için Mann Whitney-U testi kullanılmıştır. Anne babası ayrı ve birlikte olan çocukların ait olma, güç, eğlence temel ihtiyaçlarının karşılanma düzeyleri arasında anlamlı bir fark olduğu bulunmuştur. İyimserlik ölçeğinden elde edilen veriler incelendiğinde de anne ve babası ayrı ve birlikte olan çocukların iyimserlik düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Tespit edilen tüm farklılıklarda anne ve babası birlikte olan öğrencilerin lehine farklılıklar olduğu görülmüştür. Anne ve babası birlikte ve ayrı olan öğrencilerin özgürlük temel ihtiyaçlarının karşılanma düzeylerinde ise anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to analyze the levels of the psychological needs supply and optimisms of the children whose parents divorced and non-divorced. Correlational survey model is used in the research. To create the study group of the research, the schools in Konya/Çeltik were checked over and the children from broken homes was identified. As 50 middle school students whose parents divorced were determined for the research, the students whose parents non-divorced were incorporated into the research at the same number. In this way, the study group of the research consists of 100 students. In the research, the data was collected with 'Personal Information Form' to gather the information about the students, 'Basic Needs Inventory' to identify the psychological needs and 'Optimism Inventory' to identify the levels of optimism. The collected data was evaluated with t-test when they show normal distribution and with Mann Whitney-U Test when there was no normal distribution. It was figured out that there was a big difference at the levels of belonging, power, fun basic needs between the children who lived with their parents and the children whose parents had divorced. Moreover, it was identified that there was a considerable difference at the levels of optimisms when the data collected from optimism scale was analyzed. It was encountered that there were differences in favour of the children who lived with their parents at all the identified differences. It was seen that there was not a meaningful difference at the levels of freedom basic needs between the children who lived with their parents and the children whose parents had divorced.