Roles of domestic and international factors in climate change policy making
İklim değişikliği politikası yapımında iç ve uluslararası faktörlerin rolü
  1. Tez No: 607669
  2. Yazar: EZGİ KOŞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY FIRAT TANRISEVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 389
Özet
Bu tez, ülkelerin uluslararası iklim değişikliği politikalarında etkili olan iç ve dış faktörlerin haritasını çıkarmaktadır. Ayrıca,“neden iklim değişikliği kırılganlığı ve politika hazırlığı gibi yerel faktörlerin ülkelerin iklim değişikliği politikalarını açıklamak için yeterli olmadığı”sorusuna cevap aramaktadır. Mevcut literatürün taraması ve bu tezin araştırmasına dayanarak, tezin ana argümanı şu şekildedir: Uluslararası iklim değişikliği politikalarının tasarlanmasında iç faktörlerin önceliğini dikkate alan görüşlerin aksine; bu tez, dış faktörlerin, özellikle rekabetçiliğe ilişkin endişelerin de, iklim değişikliği politikası oluşturma sürecinde etkili olduğunu savunmaktadır. Ayrıca, ABD, AB, Çin ve Türkiye'nin analizleri, aktörlerin uluslararası ticari kaygılarını göz önünde bulundurarak uluslararası iklim değişikliği politikalarını pazara giriş ve iş geliştirme aracı olarak kullanabileceklerini iddia etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis maps domestic and international factors which are influential on the international climate change politics of countries. Moreover, it seeks an answer to the question of“why domestic factors such as climate change vulnerability and policy readiness are not sufficient to explain the climate change policies of countries?”Based on the review of the existing literature and research of this dissertation, the main argument of the thesis will be as follows: Contrary to the views considering the primacy of domestic drivers for the design of international climate change policies; this thesis argues that international drivers particularly concerns for competitiveness are also influential in climate change policy making process. Moreover, the analyses of the US, the EU, China and Turkey imply that actors can utilize international climate change policies as market access and business development tools keeping their international trade concerns in mind.