Gezi parkı olayları ve 15 temmuz darbe girişimi haberlerinin kriz haberciliği kapsamında etik açısından karşılaştırılması
Ethic comparison of gezi park protests and july 15 coup attempt news in the context of crisis reporting
- Tez No: 607674
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE VADİ BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Journalism, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, Gezi Parkı Olayları ve 15 Temmuz Darbe Girişimi haberleri, kriz haberciliği ve etik unsurlar çerçevesinde analiz edilip değerlendirilmiştir. Kavramsal açıdan bağlantılı şekilde ilerleyen çalışmada, televizyon haberciliğindeki örnekler incelenmiştir. Çalışmada, içerik analizi yöntemi uygulanmıştır. Kriz haberciliği, medyanın yönetmekte güçlük çektiği bir alan olduğundan, etik açıdan sorunlar doğurabilmektedir. Bu çalışmada da, ilgili sorunlar ön görülmektedir. Kuramsal olarak kriz haberciliği ve etik gibi kavramların karşılığının, uygulamada ne denli yer bulabildiği, analizler sonucunda ortaya çıkarılmıştır. Gezi Parkı ve 15 Temmuz süreçlerinin, Kanal D ile NTV haberlerinde ne şekilde yer bulduğu, bu çıkarımları oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, Gezi Park Protests and 15 July Coup Attempt news have been analyzed and evaluated within the framework of crisis reporting and ethic factors. In the conceptually related study, examples of television reporting were examined. In the study, content analysis method was used. As crisis reporting is an area where the media has difficulty in managing, it may cause ethical problems. In this study, related problems are also foreseen. In theory, the concepts of crisis reporting and ethics were found as a result of the analyzes of how much space they could find in practice. The way that the Gezi Parkı and the July 15 Processes found in the Kanal D and the NTV news form these inferences.