Acne vulgaris'li 30 kadın hastada 2 mg. Cyproterone acetate ve 0.05 mg. Ethinylestradiol kombinasyonu ile yapılan tedavi sonuçlarının değerlendirilmesi
- Tez No: 60768
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Son yıllarda akne vulgaris tedavisinde antiandrojenler önemli yer almaktadır. Biz de çalışmamızda, antiandrojen etkili bir preparat olan cyproterone acetate ve ethinyl estradiol kombinasyonunun akne vulgaris tedavisindeki etkinliğini ve ilaca toleransı, araştırmayı amaçladık. Bu nedenle çalışma grubumuzda yer alan 18-27 yaşları arasındaki akne vulgarisli kadın hasta, 2:amg cyproterone acetate ve 0.05 mg ethinylestradiol kombinasyonu ile J siklus süresince tedavi edildi. Tedavi sonunda, hastalar da başlangıca göre akne elemanlarında ortalama % 61.5 oranında azalma tesbit edildi. Bu tedaviye % 8J.4- oranında iyileşme ile püstüler lezyonlar en iyi cevap verdi. Bunu sırası ile papul ( % 69.9 ) kapalı komedon ( % 58.7 ), nodul ( % 54.5 ) ve açık komedonlardaki ( % 49.7 ) düzelme izledi. Kistlerde üç aylık tedavi etkili olmadı. Yan etkiler nedeniyle tedavi kesilerek Çalışma grubundan çıkarılan 2 hasta dışındaki 30 hastada ilaç iyi tolere edildi.
Özet (Çeviri)
During the recent years, ant i androgens occupy an important place in the treatment of acne vulgaris. In our present work we tried to determine the effectiveness of a combination of cypro- terone acetate which is a substance with androgenic effect and ethinylestradiol in the of acne vulgaris as well as the degree of tolerance to this combination. For this purpose, 30 female patients aged between 18 and 27 were treated for a period of 3 cycles with 2 mg cyproterone acetate plus 0.05 mğ ethinylest radiol. At the end of the treatment, an average decreas of $61.5 was observed in the acne elements. Lesions with pustules res ponded to this treatment in the best manner with a % 83 »4- of improvement. This was followed succeedingly by improvement in papules ($69.9)» closed comedones ( % 58.7 ), nodules ( % 5^.5 )» and open comedones ( $ 4-9*7 ). A treatment of three months du ration was not effective in cysts. A good tolerance to the drug was noted in 30 patients except for 2 patients who were exclu ded from the study group due to occurrence of side effects.