20. yüzyılın başlangıcında kurulan ve İstanbul'da halen çalışmakta olan eczanelerin tanıtılması
  1. Tez No: 60767
  2. Yazar: SÜHEYLA SIVAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİL SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Medical History and Ethics
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmada 20. yüzyılın başında kurulmuş olan ve günümüze kadar devam eden oniki eczane araştırılmıştır. Eczanelerde eskiden kalan otoklav, pilül takımları, teraziler, mantar sıkıcılar, övül ve süpozituvar kalıpları, cam ve porselen havanlar, cam ve porselenden yapılmış ölçü kapları, drog kutuları, el yapımı ampuller, etiketler, şiddetli ve hafif şiddetli zehir dolapları gibi araç ve gereç fotoğrafla tespit edilmiştir. Ancak ele alman bu eczanelerin 20. yüzyıl başındaki çalışma yöntemleri ile bugünkü çalışmaları arasında hiçbir benzerlik bulunmadığı görülmüştür. Değişen çalışma yöntemleri ile beraber tarihi değeri olan pekçok malzemenin de yok olarak yerini hazır ilâç satışına bıraktığını tespit etmiş bulunuyorum.
Özet (Çeviri)
Twelve pharmacies, founded in the beginning of the twentieth century are studied in this thesis. I took photographs of the material handed down from these drugstores, such as autoclaves, pilule sets, balances, cork pressers, suppository blocks, glass and porcelain mor tars, glass and porcelain measure pots, drug boxes, handmade ampules, etiquettes, cupboards for toxic and slightly toxic drugs etc. As a result I have realized that when the methods of preparing drugs is compared, there are no similarities, between the situation of today's and the methods used in the beginning of the 20th Century. As all the old methods of preparing drugs have changed, most of the old material is also lost. Now ready-made drugs are being sold at all of these drugstores.