Aile hekimliğine akne şikâyeti ile başvuran 18-65 yaş arası hastalarda aknenin yaşam kalitesi etki düzeyinin araştırılması
Investigation of the impact level of acne on quality of life in patients aged 18-65 who present to family medicine with acne complaint
  1. Tez No: 856999
  2. Yazar: NESLİHAN KARABAYIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UTKU ESER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Akne, ciltte oluşan sivilce, siyah nokta, papül, nodül gibi lezyonlarla karakterize kronik bir inflamatuar cilt hastalığıdır. Akne, genellikle ergenlik döneminde başlar ve 20'li yaşların sonlarına kadar devam edebilir. Bununla birlikte, bazı hastalarda akne hayatlarının ilerleyen dönemlerinde de devam edebilir. Ciltte sıkça görülen hastalıklardan biri olan akne vulgaris kişinin fiziksel görünümünü etkilemektedir. Bu nedenle akne, özellikle ergenlik döneminde gençlerin özgüvenini ve yaşam kalitesini etkileyebilmektedir. Bu çalışma ile aile hekimliğine akne şikâyeti ile başvuran hastalarda aknenin yaşam kalitesi üzerine etkisinin araştırılması hedeflenmektedir. Çalışmada kişilerin yaşam kalitesinin belirlenmesi, bunun sosyodemografik özellikler ve akne vulgaris ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç Yöntem: Bu çalışma, 18-65 yaş arasındaki kişilerde aknenin yaşam kalitesi üzerine etki düzeyinin değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilen kesitsel, tanımlayıcı ve analitik bir çalışmadır. Uşak Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne başvuran 18-65 yaş hastalar arasında 15.07.2023-15.02.2024 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Öncelikle çalışmaya katılan hastalar gönüllük esasına göre çalışmaya dâhil edilmiş olup, çalışma hakkında hastaya gerekli açıklamalar yapıldıktan sonra yazılı onamları alınmıştır. Anket çalışması iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde ankete katılanların sosyodemografik özellikleriyle ilgili sorular, ikinci bölümde de Akne Yaşam Kalite Ölçeği içeren sorular sorulmuştur. Verilerin analizinde IBM SPSS.27 programı ile uygun testlerle analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmamıza yaş ortalaması 25,61±5,76 (yıl) olan %69,1'i (n=288) kadın, %30,9'u (n=129) erkek olmak üzere toplam 417 hasta katıldı. Yaş ile AYKÖ toplam puanı arasında düşük seviyede korelasyon saptandı.(p=
Özet (Çeviri)
Aim: Acne is a chronic inflammatory skin condition characterized by lesions such as pimples, blackheads, papules, and nodules. It typically begins in adolescence and can persist until the late twenties. However, in some patients, acne may continue into later stages of life. Acne vulgaris, one of the most common skin diseases, affects an individuals physical appearance. Therefore, acne can significantly impact the self-esteem and quality of life of adolescents, particularly during puberty. This study aims to investigate the effect of acne on the quality of life of patients presenting with acne complaints in family medicine. The study seeks to determine individuals quality of life, examine its relationship with sociodemographic characteristics, and explore its association with acne vulgaris. Materials and Methods: This study is a cross-sectional, descriptive, and analytical study conducted to assess the level of impact of acne on the quality of life in individuals aged 18-65. It was carried out among patients aged 18-65 who presented to the Family Medicine Clinic of Usak Training and Research Hospital between July 15, 2023, and February 15, 2024. Initially, patients participating in the study were included on a voluntary basis, and after providing necessary explanations about the study, written consent was obtained from them. The questionnaire consisted of two parts. The first part included questions regarding the sociodemographic characteristics of the participants, while the second part included questions containing the Acne Quality of Life Scale. Data analysis was performed using the IBM SPSS.27 program with appropriate tests. Results: Our study included a total of 417 patients, with a mean age of 25.61±5.76 years. Of these, 69.1% (n=288) were female, and 30.9% (n=129) were male. There was a low-level correlation between age and the total score of the Acne Quality of Life Scale (AQOL) (p=