Sperm mtDNA 4977 delesyonu ile ATP ve SAM düzeylerinin sperm motilitesi üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the ATP and SAM levels on sperm motility by sperm mtDNA 4977 deletion
- Tez No: 607710
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÖZAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Astenospermi, sperm hareket bozukluğu ile karakterize olup infertiliteye neden olan sebeplerden biridir. mtDNA 4977 delesyonu sonucu, ATP'nin oksidatif sentezi için gerekli genlerin kaybı söz konusudur. ATP eksikliğinin SAM miktarında azalmaya neden olması sonucu hücrede oksidatif hasarın ve mtDNA'da kırıkların arttığı bilinmektedir. SAM, serbest metil grubu vericisi olarak global DNA metilasyonu için de önemli bir metabolittir. Nüklear DNA'da oluşan hipometilasyon, infertilite ve konjenital sorunlara yol açabilir. Bu çalışmanın amacı, mtDNA 4977 delesyonu nedeniyle oluşabilecek ATP eksikliği nedeniyle SAM ve global DNA metilasyonunda meydana gelen değişikliklerin astenospermi ile ilişkisini belirlemektir. Bu amaçla astenospermik ve sağlıklı bireylerden toplanan semen örneklerinden elde edilen sperm örneklerinden RT-PCR ile mtDNA 4977 delesyonu, ELISA yöntemi ile global DNA metilasyonu ve SAM, bioluminesans yöntemi ile ATP miktarları ölçülmüştür. Astenospermi hasta grubuyla kontrol grubu arasında mtDNA 4977 delesyonu, ATP ve SAM bakımından anlamlılık mevcutken (P0,05). Hasta ve kontrol grupları arasında mtDNA 4977 delesyonu, ATP, SAM ve global DNA metilasyonu arasında korelasyon kurulamamıştır (r
Özet (Çeviri)
Asthenospermia is characterized with the defect of sperm motility and an important cause of men infertility. Because of mtDNA4977, some genes disappear responsable of ATP synthesis. It is know lack of ATP causes low SAM levels. That is cause of oxidative damage in cell and breaks on mtDNA. Also methyl groups for DNA methylation are taken from SAM. The purpose of the this study is to determine relationships among mtDNA 4977 deletion with ATP, SAM and global DNA methylation. For this purpose, semen samples are collected from healthy men and asthenospermic men. Analysises of mtDNA4977 deletion is studied by used Reel Time-PCR method. Analysies of SAM and global DNA methylation are studied by using ELISA method. Also ATP is studied by using bioluminesanse method. Altough it is found there are differance among healthy and asthenospermic group for mtDNA4977 deletion, SAM and ATP (P0,05). We did not find any statistically correlation among mtDNA 4977 deletion and ATP, SAM and global DNA methylation (r