6331 sayılı kanun sonrasında yerel yönetimlerde iş sağlığı güvenliği uygulamaları: Erdemli Belediyesi örneği
Occupational health safety practices in local governments after law 6331: Erdemli municipality example
- Tez No: 607709
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN EJDER TEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tarsus Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Günümüzde, yaşantımızın her alanında insana verilen değer artmaya başlamış, insan hakları kavramı gittikçe önemini artırmaktadır. Buna paralel olarak çalışma hayatımızın bütün unsurlarında yer alan iş sağlığı ve güvenliği konuları da, bu alandaki her birim tarafından önemsenmeye başlamıştır. Çalışan, işveren ve devletin önemli hak ve sorumlulukları bulunmaktadır. Bu hak ve sorumluluklar yasal güvence altına alınmaya başlanmıştır. Bu kapsamda 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu 2012 yılında ülkemizde yürürlüğe girmiştir. Ülkemizde yerel yönetim kavramı, merkezi devletin ilgilenmesinin mümkün olmadığı detaylarda söz sahibi olarak, daha küçük bir bölgeyi, daha az nüfusu ve daha bu ölçekte daha detaylı işleri kapsamaktadır. Yerel yönetimlerin en önemli unsurlarından biri de belediyelerdir. Belediyeler genellikle hizmet odaklı oldukları için devamlı bir çalışma alanı içinde olmaktadır. Belediyenin faaliyet alanları içinde ağır işler de bulunmaktadır. Ağır işler, riskli ve tehlikeli işleri barındırır. Türkiye'nin güneyinde yer alan, denize kıyısı bulunan, Mersin'in bir ilçesi olan Erdemli Belediyesinin de çalışma alanları çok çeşitlidir. Rutin hizmetlerin yanında, deniz ve sahil ile ilgili faaliyetler de yürütülmektedir. Bunun yanında bir takım ağır işler de yapılmaktadır. Bu nedenle, Erdemli Belediyesinin iş sağlığı ve güvenliği konularında oldukça titiz bir çalışma yürütmesi beklenmektedir. 15 farklı müdürlüğü bulunan Erdemli Belediyesi, 4 müdürlükte iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları gerektirmektedir. Bunun yanında iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerini koordine eden bir müdürlük bulunmaktadır. Erdemli Belediyesinde, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili faaliyetler Belediye Başkanlığı koordinesinde yürütülmekte, proaktif (önleyici) yaklaşım uygulanmaktadır. Belediye'de, önleyici yaklaşımın avantajlı yönlerinden faydalanıldığı açıkça görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, the value given to human beings has started to increase in every aspect of our lives and the concept of human rights is becoming increasingly important. In parallel to this, occupational health and safety issues, which are included in all aspects of our working life, have also started to be considered by every unit in this field. Employees, employers and the government have important rights and responsibilities. These rights and responsibilities have started to be legally guaranteed. In this context, the Occupational Health and Safety Law No. 6331 entered into force in 2012 in our country. In our country, the concept of local government includes a smaller region, less population and more detailed works on this scale, having a say in details where it is not possible for the central government to deal with. Municipalities are one of the most important elements of local governments. Since municipalities are generally service oriented, they are in a continuous working area. The municipality also includes heavy works. Heavy duty, risky and dangerous jobs. Located in the south of Turkey, located in the sea shore, the workspace of a Erdemli Municipality of Mersin Municipality, which is very diverse. In addition to routine services, sea and coastal activities are also carried out. In addition, a number of heavy work is also done. Therefore, Erdemli Municipality is expected to carry out a very meticulous work on occupational health and safety issues. Erdemli Municipality, which has 15 different directorates, requires occupational health and safety practices in 4 directorates. There is also a directorate coordinating occupational health and safety trainings. In Erdemli Municipality, activities related to occupational health and safety are carried out under the coordination of the Municipality and a proactive (preventive) approach is applied. In the municipality, it is clear that advantageous aspects of the preventive approach are utilized.