Mersin ilinde örtü altı tarım çalışanlarının sosyodemografik özellikleri, çalışma koşulları ve iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerine erişim düzeylerinin saptanması
Determination of sociodemographic characteristics, working conditionsand access levels of occupational health and safety services of underground agricultural employees in Mersin province
  1. Tez No: 607715
  2. Yazar: EYLEM DİDEM MÜFTÜOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN EJDER TEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tarsus Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Özellikle ülkemizde, kırsal kesimlerde okuma-yazma oranı yetersiz kalıp, genellikle bu kesimdeki insanlar geçimlerini tarım ve hayvancılıktan sağlamaktadır. Fakat ekonomik açıdan bu denli önem verilen sektör, ülkemizde iş sağlığı ve güvenliği çerçevesinde hukuki ve insani olarak hala gereken düzeylerde önemsenmeyip geri planda tutulmaktadır. Bu çalışmada; tarımsal faaliyetlerin önemli bir bölümünü kapsayan örtü altı tarım sektörünün, birçok tehlike ve riske açık olması, iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları ile irdelenmesi gerekliliği ve iş kazası ve meslek hastalıklarına maruz kalma olasılığının göz ardı edilemeyecek boyutlarda olmasından yola çıkılarak örtü altı tarım çalışanlarının sosyodemografik özellikleri, çalışma koşulları ve iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerine erişim düzeylerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı epidemiyolojik bir araştırma yapılması planlanmıştır. Çalışmanın Mersin ili, Erdemli ilçesinin Kocahasanlı kasabasındaki seralarda tarım işçiliği yapan örtü altı tarım çalışanları ile yürütülmesi planlanmıştır. Örtü altı tarım çalışanlarının kayıt altına alınamaması ve toplam istihdam sayısının bilinmemesinden dolayı araştırmanın evreni belirlenememiştir. Araştırma 42 tarım işçisi ile yapılmıştır. Veriler, araştırmaya katılım için gönüllülük esas alınarak, örtü altı tarım işçilerinin sosyodemografik özellikleri, çalışma koşulları ve iş güvenliği hizmetlerine erişim durumlarını içeren ''Anket Formu'' ile toplanmıştır. Verilerin analizi için SPSS 22.0 paket programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde Ki-Kare önemlilik testi, frekans ve yüzdelik değerler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our country, especially in rural areas, literacy rate is inadequate and people in this sector generally earn their living from agriculture and animal husbandry. However, the sector, which attaches such importance to the economy, is still ignored at the necessary levels in the framework of occupational health and safety in our country. In this study; The socio-demographic characteristics of covered agricultural workers, considering the fact that the covered agricultural sector, which covers a significant portion of agricultural activities, is open to many dangers and risks, should be examined with occupational health and safety A descriptive epidemiological research is planned to determine the conditions and access levels to occupational health and safety services. The study was planned to be carried out under the cover of agricultural workers working in the greenhouses in Kocahasanlı town of Erdemli district of Mersin. The population of the research could not be determined due to the lack of registration of the agricultural workers and the total number of employees. The study was conducted with 42 agricultural workers. The data were collected with a içeren Questionnaire 'which included sociodemographic characteristics, working conditions and access to occupational safety services of covered agricultural workers on a voluntary basis. SPSS 22.0 software was used for data analysis. Chi-square significance test, frequency and percentage values ​​were used in the analysis of the data.