Sigara içenlerde ve içmeyenlerde duygusal zekâ, psikolojik iyi oluş ve tükenmişlik düzeyinin karşılaştırılması
Comparing emotional intelligence, burnout and psycho-logical well being of smokers and nonsmokers
- Tez No: 607720
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEREM DOKSAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma sigara kullanan ve kullanmayan bireyleri duygusal zekâ, tükenmişlik ve psi-kolojik iyi oluş seviyeleri bakımından karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Bu amaç doğ-rultusunda Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde yaşayan 18 yaş üstü 240 ye-tişkin araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırmada 'Sosyodemografik Bilgi Formu' katılımcıların sosyodemografik özelliklerini, 'Duygusal Zekâ Ölçeği' duygusal zekâ seviyesini, 'Tükenmişlik Ölçeği' tükenmişlik seviyesini ve 'Psikolojik İyi Oluş Ölçe-ği' iyi oluş seviyesini ölçmek amacıyla kullanılmıştır. Toplanan verilerin değerlendirilmesi ve analizinde IBM SPSS v.21 paket programı kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularında sigara kullanan ve kullanmayan bireylerin duygusal zekâ, tükenmişlik ve psikolojik iyi oluş seviyeleri bakımından farklılık göstermediği ortaya konmuştur. Araştırma sonuçları, önceki bulgular ışığında başka uygulamalara da yol gösterecek şekilde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to compare the emotional intelligence, burnout and psy-chological wellbeing among smokers and nonsmokers. 240 adults living in Turkey and North Cyprus have been chosen randomly as the sample of the research. Research in-cludes personal information sheet about the demographic information for the partici-pants, Emotional Intelligence scale to measure emotional intelligence, burnout scale to measure the degree of burnout and psychological wellbeing scale to measure wellbeing degree of the attendants. IBM SPSS v.21 package program was used in the evaluation and analysis of the collected data. The findings showed that there is no significant dif-ference in the level of emotional intelligence, burnout and psychological wellbeing among smokers and nonsmokers. The results of the research were discussed in the light of the previous findings in order to establish guidance for other researches.