Yeme davranışını etkileyen faktörlerin hollanda yeme davranışı anketi ile belirlenmesi
Determination of factors that affects eating behaviour with dutch eating behaviour questionnaire
  1. Tez No: 458077
  2. Yazar: ESRA KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma; Tokat Devlet Hastanesi Beslenme ve Diyetetik Polikliniği'ne başvuran bireylerde şişmanlık durumunun saptanması ve bu bireylerde yeme davranışını etkileyen faktörlerin Hollanda Yeme Davranışı Anketi (DEBQ) ile belirlenmesi amacıyla yapıldı. Araştırmaya alınan 599 katılımcıdan; Obezite Durumunun Saptanması Anketi, Hollanda Yeme Davranışı Anketi (DEBQ) ve Yeme Tutum Envanteri (YTE-40) anketlerini doldurmaları istendi. Anketler doldurulmadan önce her katılımcıya boy uzunluğu, vücut ağırlığı, bel ve kalça çevresi, vücut yağ yüzdesi ve kütlesi, yağsız vücut kitlesi ölçümleri yapılmış, beden kütle indeksi (BKİ) (kg/m²) ve bel/kalça oranları hesaplanmıştır. Bu antropometrik ölçümlere ek olarak; bireylerden alınan kan örneklerinde açlık kan şekeri, total kolesterol, HDL-kolesterol, LDL-kolesterol, VLDL-kolesterol ve trigliserit ve insülin düzeyleri ölçülmüş ve HOMA hesaplanmıştır. Çalışmaya katılmayı kabul eden 599 bireyin 483'ü kadın (%80.6) ve 166'sı erkekti (%19.4).
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to determine obesity frequency and assessment of factors in eating behaviour with Dutch Eating Behaviour Questionnaire (DEBQ) in the individuals admitted to Nutrition and Dietetics Policlinics of Tokat Province Hospital. The included 599 participants were asked to complete Determination of Obesity Frequency Questionnaire, Dutch Eating Behaviour Questionnaire (DEBQ) and Eating Attitude Test (EAT-40). Before the questionnaires; each participants were measured in terms of height, weight, waist and hip circumference, body mass index (BMI) (kg/m²), waist-hip ratio, percentage of body fat mass and lean body mass. Additionally, biochemical parameters were measured including fasting blood sugar, total cholesterol, HDL-cholesterol, LDL-cholesterol, VLDL-cholesterol, triglyceride and insulin levels and HOMA values were calculated. Of the participants; 483 were females (%80.6) and 166 were males (%19.4).