Cumhuriyet'in ilanın'dan günümüze tarım coğrafyası alan yazını
Agricultural geography from repuplican era to present
- Tez No: 607746
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEKİR GÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma, Cumhuriyet'in İlânı'ndan Günümüze Tarım Coğrafyası Alanyazınının betimsel ve tarihi yöntemlerle bibliyografik çözümlemesini içermektedir. Geniş bir tarama kapsamında coğrafya disiplini ile coğrafya dışındaki tarımla ilgilenen diğer disiplinlerin çalışmaları da incelenmiştir. Bu kapsamda 7 coğrafya,36 tarım ve ziraat dergileri bunun yanında lisansüstü tezler ve sistematik tarım coğrafyası kitapları da taranmıştır. Cumhuriyet'in İlânı'ndan Günümüze Tarım Coğrafyası Alanyazını Kaynakçası:1923-2018 üzerinden başlıklar çözümlenerek tarım coğrafyası ile ilişkili olan fiziki ve beşerî unsurların etkileşimi dikkate alınarak konulara, yayın türlerine göre ve genel bibliyometrik analizi yapılarak coğrafyanın Türkiye'deki tarihi gelişimiyle ve tarım coğrafyası yayınları arasında doğrusal bir ilişki olduğu düşünülerek ilişkilendirilmiştir. Coğrafyacıların ve diğer disiplinlerdeki bilim insanlarının yapmış olduğu çalışmalar nicel olarak karşılaştırılıp alan yazındaki yerleri tespit edilmiştir. Böylece Cumhuriyet'in İlânı'ndan Günümüze Tarım Coğrafyasıyla ilgili geniş bir çalışmayla bu alandaki kaynakça eksikliğini gidermek hedeflenmektedir. Bu çalışma tarım coğrafyası çalışması yapacak olan bilim insanlarına bundan sonraki çalışmalarında yol haritalarını belirlemeleri adına faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study includes descriptive and historical methods of bibliographic analysis of agricultural geography literature since the proclamation of there public. With in the scope of a wide survey, the studies of the discipline of geography and other disciplines interested in agriculture outside the geography were also examined. In this context, 7 geographies, 36 agricultural and agricultural journals, as well as graduate theses and systematic agricultural geography books were searched. Announced in today's agriculture regions of the Republic of literature the bibliography: 1923-2018 outtitles analyzing agricultural geography, associated with the subject taking into account the interaction of physical and human elements, according to the publication types and geography, a general bibliometric analysis of the historical development in Turkey and agricultural geography publications is associated with a linear relationship between. The studies of geographers and scientists in other disciplines have been compared quantitatively and their place in the literature has been determined. Thus, it is aimed to eliminate thelack of bibliography in this field with a wide study on the agricultural geography since the proclamation of the Republic. This study will be useful for scientists who will make agricultural geography studies in order to determine the road maps in their future studies.