Çorum ilinde üretilen çiğ sütlerde AFM1 varlığının HPLC metodu ile belirlenmesi
Determination of aflatoxin M1 in raw milks produced in çorum province by HPLC
  1. Tez No: 607764
  2. Yazar: EZGİ YIKICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ÖZBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çalışmanın amacı, Çorum merkez ve çevre köylerde üretilen çiğ sütlerdeki AFM1 varlığını belirlemektir. Üreticilerden dört mevsim direkt olarak temin edilen toplam 200 adet çiğ süt örneği HPLC cihazı kullanılarak analiz edilmiştir. Örneklerin 129 (%64,5)'unda 22-401 ng L-1 arasında farklı konsantrasyonlarda AFM1 tespit edilirken, geri kalan 71 (%35,5)'inde AFM1 tespit edilmemiştir. 87 (%43,5) örnek Türk Gıda Kodeksi'nde belirtilen maksimum kabul edilebilir limiti (50 ng L-1) aşmıştır. Pozitif örneklerin aralığı sonbahar mevsiminde 22-289 ng L-1, kış mevsiminde 29-199 ng L-1, ilkbahar mevsiminde 30-177 ng L-1 ve yaz mevsiminde 26-401 ng L-1 olarak hesaplanmıştır. Analiz sonuçları, AFM1 konsantrasyonlarının tüketiciler açısından potansiyel risk taşıdığını göstermektedir. Çorum ve bölgesinde süt ve ürünlerinde aflatoksin oluşumunu ve gelişimini mimimum seviyede tutmak için üreticilerin, birliklerin ve kooperatiflerin bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Kullanıma yönelik hayvan yemlerinde ve tarımsal ürünlerde AFB1 kontaminasyonunu engellemek için önleyici tedbirler alınmalıdır. Üreticilerin bilgilendirilmesinin yanısıra denetimlerin ve takiplerin yapılmasının, AFM1 oluşumunun periyodik olarak izlenmesinin önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of study is to determine the presence of AFM1 in the raw milk produced in the centre and the surrounding villages of Çorum. A total of 200 raw milk samples provided directly from the manifactures during four seasons have been analysed using HPLC device. While AFM1 has been detected between 22-401 ng L-1 in different concentrations in 129 (%64,5) samples, it hasn't been detected in the rest 71 (%35,5) samples. 87 samples have exceeded the acceptable limits indicated in the Turkish Food Codex (50 ng L-1). The range of positive samples has been figured out as 22-289 ng L-1 in autumn, 29-199 ng L-1 in winter, 30-177 ng L-1 in spring and 26-401 ng L-1 in summer. The analysis results point that AFM1 concentrations carry potential risk from the point of consumers. In Çorum and around, manfactures, associations and cooperatives are needed to raise awareness in order to keep the aflatoxin formation and development at minimum level in milk and diary products. In animal feeding stuff and agricultural products, preventive measures should be taken to prevent the AFB1 contamination. It's been estimated as important to monitor AFM1 formation periodically; control and monitoring should be done besides manifacturers being acknowledged.