Hemiparezili çocuklarda üst ekstremite fonksiyonlarının pedı-CAT
Comparing upper extremity functions of hemiparetic children with pedi-CAT and abilhand-kids tests
- Tez No: 607768
- Danışmanlar: PROF. DR. NUR AYDINLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Nöroloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Neurology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pediatrik Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gelişim Nörolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Türkiye'de her 1000 canlı doğumun %4.4'ünde serebral palsi, bu çocukların da %38'inde hemiparezi görülmektedir. Bu çalışmada hemiparetik çocuklarda üst ekstremite fonksiyonlarının PEDI-CAT ve Abilhand-Kids testleri ile karşılaştırılması ve bu testler arasında korelasyon olup olmadığının ve birbirlerinin yerine kullanılıp kullanılamayacağının açığa çıkarılması amaçlanmıştır. 01.01.2019 - 30.06.2019 tarihleri arasında İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Nörolojisi Polikliniğine başvuran, yaşları 6 ile 12 yıl arasında (ortalama 8,4 yıl) olan toplam 30 hemiparetik çocuk çalışmaya dahil edilmiştir. Çocukların 21'i (%70) erkek 9'u (%30) kızdır. Tüm çocuklara PEDI-CAT ve Abilhand-Kids testleri uygulanmıştır. Sonuç olarak PEDI-CAT ve Abilhand-Kids testlerinin genel puanlarının korele olduğu fakat testlerin birbirleri yerine kullanılamayacağı saptanmıştır. Hemiparetik çocukların ayrıntılı üst ekstremite değerlendirmesi ve tedavi planlanması için PEDI-CAT, hızlı üst ekstremite değerlendirmesi için ücretsiz olan Abilhand-Kids testinin kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In Turkey %4.4 of every 1000 living born has cerebral palsy and %38 of these kids has hemiparesis as a subgroup. The aim of this study was to compare upper extremity functions with PEDI-CAT and Abilhand-Kids tests in hemiparetic children and to determine whether there is correlation between these tests and can they be used interchangeably. Thirty hemiparetic children aged between 6-12 years (mean age of 8.4 years) who were admitted to the Istanbul Faculty of Medicine Departmen of Pediatrics, Pediatric Neurology outpatient clinic between 01.01.2019 – 30.06.2019 were included in the study. Twenty-one (70%) of the patients were male and 9 (30%) were female. All children underwent PEDI-CAT and Abilhand-Kids tests. As a result PEDI-CAT and Abilhand-Kids tests are correleated in terms of overall socres but they can't be used interchangeably. It was concluded that PEDI-CAT can be used for detailed upper extremity evaluation and therapy planning and the free Abilhand-Kids test can be used for rapid evaluation of upper extremities of hemiparetic children.