Ergenlerin iletişim ve sorun çözme becerileri arasındaki ilişkinin incelenerek okul sosyal hizmeti düzeyinde değerlendirilmesi
Investigation on the relationship between communications and problem solving skills in adolescents and evaluating inthe social service plan
- Tez No: 607770
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ÇALIK VAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Ergenlerin İletişim Ve Sorun Çözme Becerileri Arasındaki İlişkinin İncelenerek Okul Sosyal Hizmeti Düzeyinde Değerlendirilmesi Bu araştırma; ergenlerin iletişim becerileri ve sorun çözme becerileri arasındaki ilişkiyi incelemek, bu iki kavramı okul sosyal hizmeti düzeyinde değerlendirilmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma, 2017-2018 öğretim yılında Ankara Yenimahalle ilçesindeki 6 lisede öğrenim gören 600 ergen üzerinde yapılmıştır. Araştırma nicel araştırma modellerinden ilişkisel tarama modelinde tasarlanmıştır. Veri toplama araçları olarak kişisel bilgi formu,“İletişim Becerileri Envanteri''ve ”Problem çözme becerileri ölçeği" kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Investigation On The Relationship Between Communications And Problem Solving Skills In Adolescents And Evaluating In The Social Service Plan Analyzing the relationship between communication and problem solving skills of adolescents and evaluating this relationship at school social service level. This study aims to analyze the relationship between communication skills and problem solving skills of adolescents and to evaluate this relationship at school social service level. The study was conducted on 600 adolescents in 6 high schools in Yenimahalle district of Ankara in the 2017-2018 academic year. The research was designed in the relational screening model of quantitative research models. Personal information form "Communication Skills Inventory' and 'Problem Solving Skills Scale' was used as data collection tool.