İstanbul'un şifalı suları
- Tez No: 60778
- Danışmanlar: PROF. DR. NİL SARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Medical History and Ethics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıp Tarihi ve Deontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
Bu çalışmamızda, İstanbul'un şifalı sularını araştır dık. Tarihte en eski uygarlıklardan bugüne kadar birçok topluluklarda su kutsal olarak nitelendirilmiş, meydana ge lişleri ve şifalı etkileri mucizelere bağlanmıştır. Bunun sonucu olarak birçok adetler meydana gelmiştir. İstanbul'da bulunan şifalı suları altı bölüm halinde inceledim. 1- İçmeler 2- Kaplıcalar 3- Ayazmalar 4- Cami ve türbelerde bulunan sular 5- Hamamlar 6- Çeşmeler Tuzla içmeleri ve Yalova kaplıcaları tedavi değerleri ortaya konulduğu için çok gidilen şifalı sulardır. Ayazmalar, Cami ve Türbelerde bulunan sudan yararla nanlar ise inandıkları için gitmektedirler. İstanbul'da suyu şifalı olan hamam yoktur. Suyunun şifalı olduğu söylenen çeşmelerden böbrek, mi de, göz hastalıkları için yararlanılmakta ve içme suyu olarak kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
- 264 - SUMMARY In this work, We have Studied the state of health water in the city of Istanbul. Even a brief peek at history shows the sacredity of water, as was regarded in many ancient civilizations. Due to this waters healing powers were related as miracles. Of course, as a result of this many habits and customs have formed. I have, examined this into 6 main parts. 1- Mineral water (Ichme) 2- Hot springs (Thermal baths) 3- Wholly Sprins and Wells 4- Water in mosques and Tombs 5- Old Turkish baths 6- Fountains Tuzla mineral water and Yalova Thermal hot springs are often visited due to their therapic characteristics has long been proven. People go to Wholly Springs, Wells, Mosques and Tombs due to theirs religious beliefs. There is no Turkish bath in Istanbul with mineral water. The fountains which are thought to have therapic characteristics are visited for kidneys, stomach and eye deases and used as mineral water.