Parçalanma ve gizdökümcü görsel anlatımlar
Fragmentation and confessional visual commentaries
- Tez No: 607785
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Türkiye'de“itiraf edebiyat”adıyla da bilinen Gizdökümcü şiir 1950'li yılların sonu ile 1960'lı yılların başında ortaya çıkan bir anlatım türüdür. Gizdökümcü şiir aynı zamanda şairin“şahsi”ya da“ben”içeren öğelerin sıkça kullandığı bir türdür. Bunun anlamı, şairin ana konusu kendi hayatıdır; dolayısıyla kendi hayatıyla ilgili fazlasıyla ayrıntı paylaşır. Kişi, kendi hayatında yaşadığı travmatik olayları yazıda yaratıcı bir süreç sonucu yeniden yaşar. Tezin odak noktası ise sanatçının gizdökümcü anlatımı kullanarak kendi yaşantısını görsel yolla aktarmasını ele almaktadır. Parçalanma kavramı bu anlatım türünde duygu durumunun resimsel ifadesinde başvurulan bir teknik olarak, biçimsel bir yapı ile karşımıza çıkar. Parçalanmadaki amaç, gizdökümcü türle birleştiğinde yaşanılan ruhsal durumun ortaya çıkarken yarattığı parçalanmayı göstermektir. Araştırma kapsamında yapılan çalışmalar parçalanma kavramı çerçevesinde kullanılan biçimsel yapı üzerine odaklanmıştır. Gizdökümcü anlatım türü, kimlikleriyle var olmuş sanatçıların eserleri üzerinden türe ait çalışmaların incelenmesini; bu eserleri üretirken sanatçıların yaşadıkları travmalardan nasıl beslendiklerini ve tüm bu travmalarla dolu sancılı yaşamların sanata dönüşümlerini araştırma konusu olarak ele alır. Tez oluşturulurken literatür araştırması yapıldıktan sonra uygulama çalışmaları yapılmıştır. Baskı ve resim olarak üretimler kolaj mantığında uygulanmıştır. Parçalanmalarla biçimsel ifade sağlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The confessional poem genre was originated between 1950s and 1960s which generally uses concepts including terms such as“personal”or“I”. Therefore, the artist's main concept is himself/herself, sharing numerous details about his/her life. The artist reenacts the traumatic events by using confessional narrative as a result of a creative writing process. The focus of the thesis is the visual representations created by the artist by using the confessional narrative. The term fragmentation is a technique including a stylistic structure which is used to express the visual representation of the emotional state of mind. When fragmentation is combined with confessional narrative, its main goal is to demonstrate the fracture which is created by the mental situation. Studies surrounding the research focus on the stylistic structure used in the frame of fragmentation technique. The confessional narrative deals with the analysis of the artists who reflect themselves on their works and studies surrounding these works, the fact that artists reflect their trauma while they create these works by studying how they turned their misfortunes into works of art. During the creation of the thesis, after literature research, application studies were carried out. Productions as gravure and paintings were applied in collage logic. Formal expression has been attempted with fragmentation. Pictorial expression was experimented with fragmentation.