Alkol kullanan bireylerde obsesif kompulsif içme davranışı, başa çıkma stilleri ile sosyal destek türlerinin incelenmesi
Investigation of obsessive compulsive drinking behavior, coping styles and social support types in individuals using alcohol
  1. Tez No: 607786
  2. Yazar: GÖZDE AVAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Alkol ile ilgili yaşanılan problemler dünyada ve ülkemizde önemli bir sağlık sorunu haline gelmiştir. Bu çalışmanın amacı; alkol kullanan bireylerde obsesif kompulsif içme davranışı, başa çıkma stilleri ile sosyal destek türlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın örneklemi alkol kullanan 264 kişiden oluşmuştur. Araştırmada veri toplama amacı ile sosyodemografik bilgi formu, Alkol Kullanım Bozuklukları Tanıma Testi (AKBTT), Obsesif Kompulsif İçme Ölçeği (ÖKİÖ), Başa Çıkma Stilleri Ölçeği Kısa Formu (BÇSÖ-KF) kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda; Alkol kullanan katılımcılarda riskli grupta obsesif kompulsif içme ve sosyal destek arasında zayıf ve orta düzey korelasyon vardır. Başa çıkma stilleri puanları ve algılanan sosyal destek puanları arasında zayıf düzey, pozitif ilişki vardır. Riskli grupta katılımcıların obsesif kompulsif içme davranışları daha fazladır. Risksiz grupta başa çıkma stilleri ve algılanan sosyal destek arasında pozitif korelasyon vardır.
Özet (Çeviri)
Alcohol-related problems become an important health issue in the world and in our country. This study aimed to investigate obsessive-compulsive alcohol consumption, coping strategies and types of social support in alcohol users. The sample of the study consisted of 264 people consuming alcohol. Sociodemographic information form, Alcohol Use Disorders Recognition Test (AUDIT), Obsessive Compulsive Drinking Scale (STS), Coping Styles Scale Short Form (CBSS-SF) used to collect data. As a result of the research; There was a weak to moderate correlation between obsessive-compulsive drinking and social support in the high-risk group of alcohol users. There was a weak, positive relationship between scores of coping style and scores of perceived social support. Obsessive-compulsive drinking behaviors of the participants were higher in the high-risk group. Moreover, there was a positive correlation between coping styles and perceived social support in the risk-free group.