1980 sonrası Türk seramik sanatı belgeseli
Turkish ceramic art after 1980 documentary
- Tez No: 607784
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SADETTİN AYGÜN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 346
Özet
Türk seramik sanatı köklü bir geçmişe sahiptir ve kültürün önemli bir parçasıdır. Anadolu medeniyetleri, Selçuklu ve Osmanlı devirlerinde birbirinden özgün form ve tekniklerle gelişen seramik sanatı, cumhuriyetin ilanından itibaren sanat alanında yaşanan çağdaşlaşma süreci ile birlikte yeni bir boyut kazanmıştır. Özellikle 1980 sonrasından günümüze kadar olan süreçte yaşanan gelişmeler; üniversitelerde seramik eğitiminin yaygınlaşması, sergi, sempozyum ve yarışmalar gibi etkinliklerin çoğalması, seramik sanatçılarının ve eserlerinin yurtiçinde ve yurtdışında tanınırlığının artması gibi etkiler çağdaş Türk seramik sanatının gelişmesinde büyük önem taşımaktadır. Bahsi geçen süreçte yaşanan gelişmeleri ve değişimleri ele alan araştırma kapsamında, süreci yakından deneyimlemiş ve çağdaş Türk seramik sanatına etki etmiş kişiler ile yapılan röportajlarla desteklenmiş ve araştırma konusu ile bağlantılı bir belgesel film uygulaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkish ceramic art has a long history and is an important part of culture. The art of ceramics developed in Anatolian civilizations, Seljuk and Ottoman periods with unique forms and techniques has gained a new dimension with the modernization process in art since the proclamation of the republic. Especially the developments in the post-1980 period; The effects such as the expansion of ceramics education in universities, the proliferation of activities such as exhibitions, symposiums and competitions, and the increasing recognition of ceramic artists and their works at home and abroad are of great importance in the development of contemporary Turkish ceramic art. Within the scope of the research, which deals with the developments and changes in the mentioned process, a documentary film application related to the research subject has been supported by interviews with people who have experienced the process closely.