Türkiye'de 2000 sonrası ekonomik büyümenin başlıca belirleyicileri
2000 major economic growth after the decisive in Turkey
  1. Tez No: 607797
  2. Yazar: ABDÜLKADİR ACER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜL HAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Geçmişten günümüze kadar ekonomik sistemlerin en öncelikli hedeflerinin başında ekonomik büyüme kavramı gelmektedir. Ekonomik büyümenin gerçekleşmesinin önünde ise birçok makroekonomik değişken bulunmaktadır. Bu çalışmada da Türkiye ekonomisinin büyümesinin önünde hangi makroekonomik değişkenlerin, ekonomiyi nasıl etkilediği yönünde araştırmalar yapılmıştır. Çalışmada Türkiye ekonomisinin 2000 sonrası ekonomik büyümesinin belirleyicileri incelenmiştir. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde ekonomik büyümenin kavramı ve ekonomik büyümeyi etkileyen, makroekonomik değişkenlerin başında gelen kavramlar açıklanmıştır. İkinci bölümünde Türkiye ekonomisinin 2000 yılı öncesinin bir fotoğrafı çekilerek, ekonomik gelişimi, izlenen ekonomi politikaları, dönem dönem ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise ekonomik büyümeye etki eden makroekonomik değişkenlerin, ekonomik büyümeyi hangi yönde nasıl etkilediği irdelenmiştir. Ayrıca Türkiye ekonomisinin 2000 ile 2018 yılları arasındaki ekonomik gelişimini, yaşadığı krizleri ve ekonomik büyüme trendini nasıl etkilediği de incelenmiştir. Bu araştırma yapılırken de resmi makroekonomik veriler kullanılarak oluşturulan şekil ve tablolardan faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
From the past to the present day, economic systems are at the forefront of economic growth. There are macroeconomic variables. It is for research on how variables affect the economy. Work on the determinants of economic growth of Turkey's economy after 2000 were examined. The study consists of three main sections. In the first section, the concept of economic growth and the concepts affecting economic growth, which are the leading macroeconomic variables are explained. A photograph of the pre-2000 Turkey's economy in the second part of the pulling, economic development, economic policies followed, periods are discussed. In the third part, how and in which direction the macroeconomic variables affecting economic growth affect economic growth are examined. Also the economic development of Turkey's economy between 2018 and 2000, lived in the crisis and how it affects the economic growth trends were investigated. The figures and tables created by using official macroeconomic data were used in this research.