İşe alım sürecinde iç kaynaklardan yararlanma ve örgütsel bağlılık üzerine etkisi: Katılım bankacılığına yönelik bir araştırma
The use of internal resources in the hiring process and its effect on organizational commitment: A research on participation banking
- Tez No: 607798
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ADİL SALEPÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Firmalar işe alım sürecinde iç kaynaklardan yararlanarak çalışanların beklentilerini karşılayıp onları örgütlerine bağlamasını amaç edinirler. Bu çalışmanın amacı da işe alım sürecinde kullanılan iç kaynakların çalışanların örgütsel bağlılığına etkisinin araştırmasını yapmaktır. Araştırmada“İşletme İçi Kariyer Fırsatları Algısı Ölçeği”ve“Meyer ve Allen Örgütsel Bağlılık Ölçeği”kullanılarak katılım bankasında çalışanların işletme içi kariyer fırsatlarına yönelik algıları ve örgütlerine olan bağlılıkları ölçülmek istenmektedir. 291 beyaz yakalı katılım bankası çalışanına anketler uygulandı. Elde edilen bulgular, işletme içi kariyer fırsatlarından yararlananların genel örgütsel bağlılıklarına, duygusal, devam ve normatif bağlılıklarına düşükte olsa bir etkisinin olduğu ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Firms use internal resources in the recruitment process to meet the expectations of employees aim to connect them to their organizations. The aim of this study is to investigate the effect of internal resources used in recruitment process on organizational commitment of employees. In this research, it is aimed to measure the perceptions of employees in the participation bank and their loyalty to their organizations using the“Internal Career Opportunity Perception Scale”and“Meyer and Allen Organizational Commitment Scale”. Surveys were conducted on 291 white-collar participation bank employees. The findings show that the beneficiaries of career opportunities within the company have a low impact on general organizational commitment, emotional, continuation and normative commitment.