Farklı geometrik yüzeylere sahip tandem silindirler etrafındaki iki boyutlu akışın sayısal olarak modellenmesi
Computati̇onal analysis of two dimentional flow around tandem cylinders with different surfaces
  1. Tez No: 607817
  2. Yazar: ENES ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYFETTİN BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada dikdörtgen kesitli bir düzlemde düzenli akım kullanılarak oluşturulmuş bir model içerisine, akıma dik olacak şekilde yerleştirilmiş iki farklı yüzey geometrisine sahip (yivli ve pürüzsüz) silindirler etrafındaki akışın sayısal olarak incelenmesi yapılmıştır. Bunun için sonlu hacimler metodunu kullanan ANSYS-FLUENT 19 paket programı kullanılmıştır. Çalışmada ilk olarak D=0.049m ölçülerinde pürüzsüz yüzeyli 2 silindir modellenerek düzenli akış içerisine tandem düzende yerleştirilmiştir. Re=65×103'de elde edilen değerlerin (Cd ve St) deneysel verilerle karşılaştırması yapılmıştır. Daha sonra model geliştirilerek yine aynı hesap alanında olacak şekilde yivli yüzeyli silindirler yan yana yerleştirilmiştir. Silindirler arasındaki uzaklık (L) değiştirilerek yeni analizler yapılmıştır. Yapılan yüzey geometrisi değişikliğinin ilk modelde elde edilen değerler üzerindeki etkileri incelenmiştir. Elde edilen yeni değerlerin deneysel verilere olan yakınlığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the flow around the cylinders having two different surface (grooved and smooth) placed perpendicular to the flow into a model formed by using regular flow in a rectangular cross-sectional plane was investigated numerically. For this purpose, ANSYS-FLUENT 19 package program was used which uses finite volume method. In the study, firstly, two cylinders with smooth surface D = 0.049m were modeled and the values obtained in Re=65×103 in regular flow (Cd and St) were compared with experimental values. Then the model was developed and the rollers with rough surfaces were placed side by side in the same calculation area. New analyzes were performed by changing the distance (L) between the cylinders. The effects of surface geometry change on the values obtained in the first model were investigated. The proximity and usability of the obtained new values to the experimental values were determined.