Batın ultrasonografisinin genel cerrahi yönünden değerlendirilmesi
  1. Tez No: 60788
  2. Yazar: TUNÇ ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
1984 ile 1986 yılları arasında servisimizde ameliyat olan ve tanıya varabilmek için tıltrasonograf i yaptırılmış; 45 hastamızın laparatomi sonuçlarını, ultrasonograf i sonuçla rı ile kıyasladık ve retrospektif olarak değerlendirdik. intraabdominal yer işgal eden lezyonların, splenomega- lilerin, hepatomegalilerin, safra sistemi patolojilerinin, ikterlerin, intraabdominal asit ve batın orjinli ağrıların tanı ve ayırıcı tanısında güncel tanı yöntemleri ile birlikte ultrasonograf ik tanı yönteminide kullandık. Ultrasonograf i tetkik ve teşhis sorunu olan hastalarda kimi vakalarda tek başına yeterli olabildiği gibi, kimi vaka larda da teyidedebilme yeteneğinin yüksek olması açısından teşhise varmada büyük oranda yardımcı olmaktadır. Ultrasonograf i, hastanın genel klinik durumu içinde gerekli yere konduğunda kıymetli bir tanı yöntemidir.
Özet (Çeviri)
- 79 - SUMMARY In this work, we have tried to compare the laparatomic and ultrasonic examination results retrospectively, of 45 patients who have been operated between the years of 1984-1986 with the diagnostic assistance of the ultrasound. We've used ultrasonic diagnostic method in addition to other current examination techniques for the differential diagnoses of the intraabdominal masses, splenomegaly, hepato megaly, the bilier tree pathologies, jaundice, ascites and abdomen originated pains. Ultrasonic examination may be quite sufficient when used as a solitary diagnostic method for some situations in which a problem of examination and diagnosis exists. In a large number of cases anyway, the ultrasonic examination is a very valuale aid for diagnosis due to its ability to prove the somewhat suspiciousdiagnoses. As a brief conclusion; we have accepted the ultrasound to be a very valuable diagnostic method if it is put at a right place in the general status of any patient.