Ameliyathane çalışanlarında ekip çalışması tutumu ile hasta güvenliği tutumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of relationship between team work attitude and patient safety attitude in operating room employees
  1. Tez No: 607887
  2. Yazar: MELİKE TUĞBA SÖĞÜT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA ÖZŞAKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Tanımlayıcı ve kesitsel tipte olan bu çalışma, ameliyathane çalışanlarında ekip çalışması tutumu ile hasta güvenliği tutumu arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapıldı. Yöntem: Mart-Mayıs 2019 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi ameliyathanelerinde en az 6 aydır çalışan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 135 ekip üyesi (cerrah, hemşire, anestezi hekimi ve anestezi teknisyeni) araştırmanın örneklemini oluşturdu. Araştırma verileri;“Kişisel Bilgi Formu”,“Ekip Çalışması Tutumları Ölçeği”ve“Hasta Güvenliği Tutum Ölçeği”kullanılarak toplandı. Veriler, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyoistatistik ve Tıbbi Bilişim Anabilim Dalı'nda Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) for Windows 15.0 paket programında sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, kolerasyon analizi, Kruskall Wallis H Testi, Mann Whitney U testi ile değerlendirildi. Bulgular:Araştırmaya katılan ameliyathane çalışanlarının yaş ortalamasının 32.96±6.90 olduğu, ameliyathanede çalışma yılı ortalamasının 6.58±6.4 olduğu, %40'ının cerrah, %32.6'sının hemşire olduğu belirlendi. Ameliyathane çalışanlarının Ekip Çalışması Tutumları Ölçeği toplam puan ortalamasının 113.3±9.6, Hasta Güvenliği Tutum Ölçeği toplam puan ortalamasının 121±21 olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: This descriptive and cross-sectional study was conducted to investigate the relationship between teamwork attitude and patient safety attitude in operating room employees. Methods: The sample of the study consists of 135 team members (surgeon, nurse, anesthesiologist, anesthesia technician) who have been working in Ege University Health Application and Research Center operating theaters for at least 6 months and accepted to participate in the study between March-May 2019. Research data was collected using; Personal Information Form, Teamwork Attitudes Questionnaire and Patient Safety Attitude Questionnaire. Data were analyzed by using the number, percentage, mean, standard deviation, correlation analysis, Kruskall Wallis H Test, Mann Whitney U test in Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) for Windows 15.0 at the Department of Biostatistics and Medical Informatics, Ege University School of Medicine. Results: The mean age of the operating room employees was 32.96 ± 6.90, the mean duration for working in operating room was 6.58 ± 6.4 years, 40% were surgeons and 32.6% were nurses. The total average score of the Team Work Attitude Scale of the operating room employees was 113.3 ± 9.6 and the mean score of the Patient Safety Attitude Scale was 121 ± 21.