Kutadgu Bilig'de isimler ve isim soylular
Nouns and nominals in Kutadgu Bilig
  1. Tez No: 607919
  2. Yazar: BAHAR DURUKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAĞFİRET YUNUSOĞLU KEMAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 480
Özet
Kutadgu Bilig, Yusuf Has Hacib tarafından kaleme alınmış 6645 beyitten oluşan hacimli bir eserdir. Siyasetname ve öğüt kitabı olarak bilinmesinin yanı sıra Kutadgu Bilig, Türk düşünce sistemini yansıtması bakımından da Türk Dili Tarihinin en önemli eserlerinden biridir. İsimler, Kutadgu Bilig üzerinde nadiren; Türk dilinin tarihi kaynakları üzerinde yapılan çalışmalarda ise birçok çalışmanın konusu olmuştur. Bu tür çalışmalarda araştırmacılar, ele aldıkları metinlerden tespit ettikleri sözcükleri türüne, cümledeki görevine veya aldıkları eklere göre sınıflandırmış ve bu sözcükleri listeleyerek bir dizin meydana getirmişlerdir. Bu çalışmanın amacı, döneminin ilk edebi eser niteliği taşıyan örneği olarak bilinen Kutadgu Bilig'de geçen isimleri ve isim cinsinden kelimeleri tespit etmek ve türlerine göre incelemektir. Çalışmamızda tespit edilen isimler anlamına, türüne veya cümledeki görevlerine göre sınıflandırılmıştır. On bir bölümden oluşan tezimizde, sözcüklerin kategorilere ayrılmasında, bağlamdaki farklı semantik anlamlarına göre değil; genel olarak bilinen anlamları esas alınmıştır. Çalışmanın sonunda isim kategorisinde yer verdiğimiz bütün sözcüklerin kullanım sıklığını belirten sayısal değerler verilmiş ve bu isimlere ait bir dizin oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Kutadgu Bilig is a comprehensive piece consisting of 6645 couplets written by Yusuf Has Hacib. In addition to being known as a political and admonition book, Kutadgu Bilig is one of the most important works of Turkish language history in terms of reflecting Turkish thought system. Names have been the subject of many studies on the historical sources of the Turkish language but rarely on Kutadgu Bilig. In such studies, the researchers classified the words they identified from the texts according to their functions, their position in the sentence or the suffixes they took, and created an index by listing these words. The purpose of this study is to identify and examine the nouns in Kutadgu Bilig, which is known as the first literary work of its period. The nouns identified in this study were classified according to their meaning, type or part of speech. In our thesis, consisting of eleven sections, the words are classified according to their general meanings rather than specific semantic meanings in the context. At the end of the research, all the words in the noun category were given numerical values indicating the usage frequency and an index was created.