Düz örme makinelerinde üretilen kumaşlara uygulanan baskı teknikleri
Printing techniques applied to fabrics produced in flat knitting machines
- Tez No: 607918
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE BİRET TAVMAN ERTUĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Örme ve baskıya ilgili çalışmalar insanlık tarihinde çok eskilere uzanmaktadır. Günümüz teknolojisinde örme ve baskıda kullanılan üretim teknikleri ve metaryal çeşitliliği bu tezin ana konusunu oluşturmaktadır. Bu araştırma altı bölümde incelenmiştir. Giriş bölümünde örme ve baskı yapılarına değinilmiştir. İkinci bölümde örmenin tarihçesi ve örme makineleri tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde doğal ve yapay lifler tanıtılmış, dördüncü bölümde baskının tarihçesi ve baskı çeşitlerine değinilmiştir. Beşinci bölümde düz örme makinelerinde örülen kumaş çeşitleri üzerine uygulanan film baskı yönteminin yapılmış denemeleri irdelenmiştir. Altıncı bölümde dünyada düz örme üzerine baskı yapan tasarımcılardan bahsedilmiştir. Bu Araştırmanın amacı düz örme makinalarından Shima makinasında örülen kumaşların üzerine yapılan düz film (parça) baskı teknikleri ile sınırlandırılmıştır. Bu bağlamda araştırma, düz örgü makinelerinde parça olarak örülmüş yüzey çeşitleri üzerine uygulanan film baskı tekniğinin avantajlarını ve teknik sorunlarını belgelemek amacıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Studies on knitting and printing go back to ancient times in human history. The main subject of this thesis is the production techniques and material diversity used in knitting and printing in today's technology. The purpose of this study is to determine the advantages and technical difficulties that occur when using screen-printing techniques on knitted surfaces of different weight, thickness and types. This research is comprised of six parts. In introduction knitting and printing structures are discussed. In the second part, we examine the mechanization of knitwear production from a historical perspective. The third section presents natural and synthetic fibers. In the fourth part we focus on the history of printing and the various types of printing techniques that exists. In the next chapter we examine several printing types on flat-knitted panels which has been realized by use of flat-print technique. We evaluate their advantages and disadvantages on mass-production. In the last section of this study we discuss designers that uses printing techniques on flat-knitted fabrics. This study focuses on the Shima machine and the screen-printing techniques applied on fabrics that were knitted using this machine.