Telekomünikasyon sektöründe reklam ve marka ilişkisi: Türk Telekom A.Ş. üzerinde bir araştırma
The relationship between advertising and brand in the telecommunication sector: Türk Telekom A.Ş. on a research
- Tez No: 607929
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Üretim ve tüketimin giderek artması ile birlikte oluşan rekabet ortamı işletmelerde reklam ihtiyacım doğurmuştur. Reklam sektöründe oluşan rekabet, firmalara hizmet veren reklam ajanslarını hedef kitleye uygun reklam oluşturma telaşına sokmuştur. Bu sebeple birçok farklı mecra ve yeni yöntemler kullanılarak reklamlar hazırlanmaktadır. Her geçen gün daha da gelişen teknoloji yenilikler reklam uygulamalarında yeniden yapılanmayı gerektirmiştir. Reklam, geçmişten günümüze güncel bir yapıya bürünmüştür. Reklam; içerdiği satış, bilgilendirme, ikna etme, güncelliği yakalama, medya takibi, yeni tasarım alternatifleri gibi ürün ve hizmetin satışını daha kolay ve hızlı bir şekilde ortaya koyacağı alanlara yönelmiştir. Bu durum tüketimi arttırarak reklamı da yeni bir noktaya getirmiştir. Reklam, bilgiye ulaşma ve değerlendirmenin yanı sıra, tüketici üzerinde etki bırakıp gündem oluşturacak kampanyalar üreterek işletme ve hedef kitle arasındaki iletişim faaliyetlerini duyuran bir gerekliliktir. Reklam kampanyası oluşturmak için; reklamın amaçları ve mesajı, kampanya ve medya stratejisi, bütçeleme ve reklamın etkisi hakkında veriler sağlayan kampanya öncesi araştırmaların yapılmasını gerektirmektedir. Bu araştırmalar doğrultusunda; reklam stratejisi, karar alma ve planlama süreçleri ile markaların reklam desteği sürmektedir. Marka hedeflerinin yerine getirilmesi için tüm ayrıntılar planlanıp, bir dizi tanıtım etkinliği bir araya getirilerek reklam kampanyası oluşturulmaktadır. Kampanya oluşturulurken, güncelliğin ve zamanın dinamiğinin yakalanması reklam üzerinde etkiye sahiptir. Post modern çağı yaşadığımız süreçteki reklam kampanyaları ve görsel anlatım dilleri çağa uygun özellikler göstermektedir. Reklam kampanyası tasarım süreci belli unsurlara bağlı kalsa da kendi içerisindeki farklı dinamiklerden yararlanarak güncel düşünme ve tasarlama yapısını içerisinde barındırmaktadır. Bu araştırmada; marka imajı yaratılması sürecinde reklamların marka değeri üzerine olan etkisi araştırılacaktır. Ayrıca araştırılan bu etkilerin Türk Telekom A.Ş.'nin hazırladığı reklam kampanyalarının marka imajına katkısının ne derece olduğu incelenecektir.
Özet (Çeviri)
With the increasing production and consumption, the competitive environment created the need for advertising in enterprises. Competition in the advertising sector has led the advertising agencies serving the companies to rush to create advertisements appropriate to the target audience. For this reason, advertisements are prepared by using many different channels and new methods. More and more technological innovations have required restructuring in advertising applications. Advertising has taken on a current structure from the past to the present. Advertisement; sales, information, persuasion, catch up-to-date, media monitoring, new design alternatives, such as the sale of products and services more easily and quickly put forward areas. This increased consumption and brought advertisement to a new point. In addition to reaching and evaluating information, advertising is a necessity that announces communication activities between the business and the target audience by producing campaigns that will create an agenda for the consumer. To create an ad campaign; It requires pre-campaign research that provides data on the goals and message of advertising, campaign and media strategy, budgeting and the impact of advertising. In line with these researches; advertising strategy, decision-making and planning processes, and advertising support of brands continue. In order to fulfill the brand goals, all details are planned and a series of promotional activities are brought together to create an advertising campaign. While the campaign is being created, catching up to date and dynamic of time has an impact on advertising. The advertising campaigns and visual expression languages in the post-modern era show characteristics appropriate to the era. Although the advertising campaign design process depends on certain elements, it incorporates the current thinking and designing structure by making use of different dynamics within itself. In this study; the effect of advertisements on brand value will be investigated in the process of creating brand image. In addition, the effects of these researches on the brand image of the advertising campaigns prepared by Türk Telekom A.Ş.