Sıçan böbreğinde iskemi/reperfüzyon hasarı üzerine borik asitin etkileri
The effects of boric acid on renal ischemia/reperfusion injury in rat
- Tez No: 607928
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİME GEYİKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
En yaygın bor bileşiklerinden biri olan borik asit, antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahiptir ve tıbbi ürünlerde bir katkı maddesi olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır. Bu çalışma, borik asidin iskemi/reperfüzyon (İ/R)-indüklü akut böbrek hasarı modelindeki koruyucu etkilerini araştırmak ve bunun oksidatif hasar, enflamatuar ve apoptoz üzerindeki etkisini belirlemek için yapılmıştır. Borik asidin koruyucu etkilerini değerlendirmek için, böbrek İ/R modeli sıçanlarda 50 dakikalık iskemi ve ardından 3 saat reperfüzyon ile indüklenmiştir. Altı sıçan grubu çalışılmıştır: I; kontrol (laparotomi yapılan), II; böbrek İ/R, III; tek doz 7 mg/kg borik asit, IV; tek doz 14 mg/kg borik asit, V; renal İ/R'nun indüklenmesinden 1 saat önce 7 mg/kg borik asit uygulanan, VI: renal İ/R'nun indüklenmesinden 1 saat önce 14 mg/kg borik asit uygulanan. Oksidan/antioksidan özellikler, MDA (malondialdehit), KAT (katalaz), SOD (süperoksit dismutaz) ve GSH (glutatyon) kullanılarak değerlendirilmiştir. Antiinflamatuarın saptanması için ise TNF-α (tümör nekroz faktörü-α) düzeyleri gerçekleştirilmiştir. Böbrek hasarları ve apoptosis ayrıca immünohistokimyasal olarak Bax ve 8-OHdG (8-hidroksil-2'-deoksiguanosin) ve rutin histolojik boyama metodlarıyla değerlendirilmiştir. Borik asidin (14 mg/kg) ağız yoluyla ön uygulaması, böbrek hasarını kontrol grubuna kıyasla hücre apoptozunu ve histopatolojik değişiklikleri azaltarak hafifletmiştir. Ayrıca, borik asit (14 mg/kg), böbrek hasarı üzerindeki enflamatuar ve oksidatif stres parametreleri azaltmıştır. Borik asidin (7 ve 14 mg/kg) oral olarak uygulanmasının, sıçan böbreklerinde herhangi bir akut toksisite belirtisi üretmediğini de vurgulamak önemlidir. Veriler, borik asidin (14 mg/kg), özellikle antioksidan savunma, anti-enflamatuar ve antiapoptotik aktivite yoluyla, böbrek hasarına karşı belirgin bir koruyucu potansiyele sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Boric acid, one of the most common bor compounds, has antioxidant and anti-inflammatory properties, and is widely used as an additive in medicinal products. The present study was carried out to investigate the protective effects of boric acid in the ischemia/reperfusion (I/R)-induced acute kidney injury model and to determine its effect on oxidative damage, inflammatory, and apoptosis. To evaluate the protective effects of boric acid, renal I/R model was induced in rats by 50 minutes of ischemia followed by 3 h of reperfusion. Six groups of rats were studied: I; control (laparotomy was performed), II; renal I/R, III: single dose 7 mg/kg boric acid, IV; single dose 14 mg/kg boric acid, V; 7 mg/kg boric acid-treated 1 hour before induction of renal I/R, VI; 14 mg/kg boric acid-treated 1 hour before induction of renal I/R. The oxidant/antioxidant properties were evaluated using the MDA (malondialdehyde), CAT (catalase), SOD (superoxide dismutase), and GSH (glutathione). To determined the anti-inflammatory, the TNF-α (tumor necrosis factor-α) levels were performed. Kidney damages and apoptosis were also evaluated immunohistochemically by Bax and 8-OHdG (8-hydroxylo-2'-deoxyguanosin), and routine histological staining methods. Oral pretreatment of boric acid (14 mg/kg) ameliorated the renal damage compared to the control group, the reducing of cell apoptosis and histopathological changes. Moreover, boric acid (14 mg/kg) reduced inflammatory parameters and oxidative stress on renal injury. It is also important to highlight that oral treatment of boric acid (7 and 14 mg/kg) did not produce any sign of acute toxicity in rat kidneys. The data show that boric acid (14 mg/kg) has evident protective potential against renal injury, mainly through antioxidant defense, anti-inflammatory and antiapoptotic activity.