Hurûfât Defterlerindeki bilgilere göre Ankara
- Tez No: 607931
- Danışmanlar: PROF. DR. REFİK TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Ankara ile ilgili günümüze kadar çeşitli çalışmalar yapılagelmiştir. Bu çalışmalarda Ankara siyasi, ekonomik, kültürel yönleriyle ele alınmıştır. Fakat günümüze kadar Ankara'nın tarihi, Şer'iyye Sicilleri ve Tahrir Defterleri üzerinden çalışılmış, Hurûfât Defterleri üzerine bir çalışma yapılmamıştır. Bu eksikliğin giderilmesi adına tezimizin kapsamı Ankara'nın geçmişinin Hurûfât Defterleri üzerinden takibi şeklinde olacaktır. Bu minvalde Hurûfât Defterleri, Ankara'nın 1647-1809 yılları arasındaki kayıtlarını içermektedir. Söz konusu tarih aralığının belirlenmesinde, Ankara Hurûfât Defterlerinin tutulduğu dönem esas alınmıştır. Bu defterlere göre mahalleler, camiler, zâviyeler, medreseler, vakıflar ve buralardaki görevliler tespit edilmiştir. Eserin çeviriyazısı tez içerisinde ayrıca verilmiştir. Hurûfât Defterleri haricinde, günümüze kadar Ankara ile ilgili yapılan çalışmalardan ve diğer bir kısım belgelerden de istifade edilmiştir. XVII. yüzyıl ortalarından XIX. yüzyıl başlarına kadar olan dönemdeki Ankara'nın sosyo-kültürel yapısına ilişkin ayrıntılı bilgileri içeren bu çalışmanın Ankara tarihine katkı sağlayacağı ümit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Various studies have been carried out on Ankara, until today. These studies were dealt with from the political, economic and cultural aspects. One of these dimensions are the studies concerning the history of Ankara. These studies, which were related to the past, cover different periods and subject fields. While the history of Ankara until today was studied on documents, such as the Court Records, there had not been any studies from the Typeface Journals. Our thesis will monitor the history of Ankara, based on the Typeface Journals. In this context, the Typeface Journals contain the records of Ankara between the years 1647-1809. The neighbourhoods, mosques, small Islamic monasteries, theological schools, foundations and the officials at these places have been determined according to these journals. The translated text of the work has also been given in the thesis. Studies on Ankara until today and certain other documents were also utilised, as well as the Typeface Journals. It is hoped that this study, which contains detailed information concerning the socio-cultural structure of Ankara during the period between the middle of the 17th century to the beginning of the 19th century, will make a contribution to the history of Ankara.