Islâm'ın ilk dönemi evlilik müessesesi
Marriage institution in the first period of İslam
- Tez No: 607933
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHSİN KOÇYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Kültürün gelecek nesillere aktarılmasında toplumun en küçük yapıtaşı olan aile kurumunun büyük bir payı olduğu inkâr edilemez. Tarihsel süreç içerisinde, doğal bir şekilde, aile kurumunun tezahürleri ve uygulamalarıyla ilgili bazı değişimlerin olması kaçınılmazdır. Dolayısıyla bir toplumun kültürünü oluşturan unsurlardan herhangi birini, tarih içinde bağımsız dönemler halinde incelemek yerine, tarihsel sürekliliğini dikkate alarak incelemek daha sağlıklı olacaktır.“İslâm'ın İlk Dönemi Evlilik Müessesi”adını verdiğimiz bu çalışmada, İslâm'ın ortaya koymaya çalıştığı evlilik kurumunu ve dolayısıyla bu kurumun kapsamında yer alan evliliğin başlangıç ve sonlanması ile işleyişine dair uygulamaları Cahiliye'deki mevcut halini göz önünde bulundurarak ve özellikle Hz. Peygamber dönemindeki değişim ve dönüşümü esas alarak tespit etmeye gayret ettik. Bunu yapmaktaki amacımız Cahiliye döneminin ardından İslâm'ın evlilik müessesine getirdiği ve/veya getirmeyi hedeflediği değişimleri göstermeye çalışmaktır.
Özet (Çeviri)
It is known that family institution, which is the smallest social structure of the society, plays a major role in transferring culture to future generations. In the historical process, naturally, it is inevitable that there are certain changes related to the manifestations and practices of the family institution. Therefore, instead of examining any of the elements generating the culture of society as independent periods in history, it is healthier to examine it by considering its historical continuity. In this study, which we call“Marriage Institution in the First Period of Islam”, we tried to determine the marriage institution that Islam tries to put forward and thus the practices about the beginning and end of marriage within the scope of this institution considering its situation in Jahiliyyah (pre-Islamic age of ignorance) and based on especially the change and transformation in the Prophet Muhammad's period. Our aim in doing this is to try to show the changes that Islam brought and / or aimed to bring to marriage institution after the Jahiliyyah period.