An informed process for new building design in historic settlement: The case of Ibrahimpaşa village, Cappadocia-Turkey
Tarihi yerleşimlerde yeni yapı tasarımı için bilgilendirilmiş koruma önerisi: ibrahimpaşa köyü, Kapadokya-Türkiye örneği
- Tez No: 607946
- Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN ŞAHİN GÜÇHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Tarihi yerleşimler zaman içerisinde; doğal yapı, iklim, bölgede bulunan malzeme ve geleneksel yaşam biçimi ile şekillenen ve bütün bunların, o alanın özgün karakterini oluşturduğu miras alanlarıdır. Bu alanlar özgün niteliklerini koruyup tarihsel sürekliliklerini sağlarken aynı zamanda var olan ihtiyaçlar çerçevesinde değişmeli ve gelişebilmelidir. Bu bağlamda, tarihi yerleşimlerde yeni yapı bir koruma problemi olarak kabul edilmelidir ve değişimle beraber yerleşimin değerlerinin nasıl korunacağı ve tarihsel sürekliliğin nasıl sağlanacağın konusuna çözüm önerilmelidir. Tarihi yerleşimlerde yeni yapı tasarlayabilmek için miras alanının bağlamını anlamak ve bunun ışığında tarihsel sürekliliği sağlayabilmek önemlidir. Bu çalışma, tarihi bir yerleşimin değerlerini korumak ve tarihsel sürekliliğini devam ettirmek için, onu oluşturan parçalarla birlikte nasıl anlamak gerektiğini ve yeni binaların entegrasyonu ile değişimin nasıl kontrol edilebileceğini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda Kapadokya bölgesinde bulunan Nevşehir ilinin Ürgüp'e bağlı İbrahimpaşa köyü örnek olarak çalışılmıştır. Tarihi yerleşimleri anlamak ve bu alanlarda yeni yapı tasarlamak için koruma amaçlı bilgilendirme bu örnekte bir metot olarak ele alınmış, üretilen analizlerin mimarlar tarafından değerlendirilerek yeni yapı tasarımına altlık olması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Historical settlements are heritage sites which are formed in time, in accordance with the landform, climate, local materials and traditional living styles which all together specify the original characteristics of that area. They should be able to change and develop according to the needs, while they also maintain the continuity of their original characteristics. In this concept, new buildings in historical settlements is a conservation problem and solutions should be provided to maintain the values of the settlement and its historical continuity. For designing new buildings in historical settlements, it is important to understand the heritage site in order to respond to the surrounding context and to provide historical continuity. The aim of this study is to understand a historical settlement with its constituent parts and its context in order to control the change with contribution of new buildings, while maintaining the values and historical continuity of the site. It is discussed over an example of İbrahimpaşa Village, which is related to town of Ürgüp, Nevşehir in the Cappadocia region and through the concept of informed conservation as a method for understanding and designing new buildings in heritage sites, which every architect who will evaluate and design new buildings in historical settlements would use.